била је једина дама у том послу у бившој Југославији, и међу четири у свету. Она је преко двадесет година пратила све ваздушне линије на небу изнад Србије и за то време преживела бројне стресне ситуације – блиске сусрете авиона, али и несреће у којима су изгубљени људски животи.
“Највећи стрес ми је био кад је у авионској несрећи 1977. године погинуо политичар Џемал Биједић. Преиспитивала сам себе шта сам рекла, како сам рекла.. Међутим, црна кутија показала је да сам ја потпуно исправно поступила и нисам имала никакве последице, али ти трагови заувек остају на срцу и души”, рекла је Боса.
И данас би могла да ради
Жене као контролорке лета изузетно ретко су се могле срести у то време. У свету се тим послом бавило само неколико припадница лепшег пола – једна Канађанка, Францускиња, Немица и наша Боса.
“Тад није било радара, морао си све да замислиш, на којој је авион висини, куда се креће, да не дође у сукоб са неким другим авионом, где се укрштају и куда се спуштају”, присећа се Боса и додаје да би вероватно и сад са само једним погледом у небо могла да закључи који авион куда иде.
“Најтеже у животу је кад имате тако велику одговроност. Морате брзо одлучивати, а нема ко да вам сугерише, ни да вам помогне. Све је питање тренутка”, изјавила је Боса.
Старе фотографије крију сећања
Међутимм, ова жена небески комадант у свом дугом радном стажу сабирала је и многе лепе утиске који ће заувек остати у њеном сећању.
“Кад је слетео први џамбо – џет у Србију, сви су пилоти улазили код нас да виде која је то контролорка лета тако добро водила, па су сви безбедно летели”, прича поносно Боса.
Она каже да би и данас могла да ради, али ипак драже јој да авионске путање посматра из мирне пензионерске перспективе.
РИНА
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.