poštanska  - velika leva
close
banner-itembanner-itembanner-itembanner-item

Потребно изградити 359 система за пречишћавање вода

19/11/2019
image-gallery-item
Изградња постројења за прераду отпадних вода на Златибору, фото: РИНА
У Србији се тренутно пречишћава веома мало отпадних вода. У наредних 20 до 25 година у плану је изградња 359 система

за пречишћавање воде, а за те намене потребно је 5,6 милијарди евра, рекао је данас министар за заштиту животне средине Горан Триван.

Он је, на Скупштини држава чланица - Протокола о води и здрављу који се одржава у Београду, рекао да ће у Србији вода бити чистија када се заврше сва та постријења.

„Морамо да размишљамо како се понашамо према том ресурсу и да се присетимо колико можемо живети без воде", рекао је Триван и нагласио да Србија нема толико воде колико се мисли.

Како каже Србија је 2015. године покренула са италијанским министарством за заштиту животне средине пројекат у 245 сеоских школа у Србији, где је анализирано да ли имају квалитетну пијаћу воду и санитарну заштиту .

Након детаљне анализе , како је рекао, школе које немају адекватну воду за пиће добиле су препоруке како да санирају стања.

Министар здравља Златибор Лончар каже да је Србија у мору проблема са којима се суочава заборавила неке основне ствари као што је ваздух, вода, те да се то код нас некако подразумева.

Напомиње да је Протокол о води и здрављу дошао у право време и да су многи тек сада схватили да ако хоћемо да очувамо и унапређујемо животну средину, морамо тим да се бавимо.

Додаје да Србија има доста изворске, чисте воде која није искориштена, а да ће иницијатива Протокол о води и здрављу да помогне да се у свим срединама обезбеди оно што је основно у школама, болницама, а то је добра и квалитетна вода.

То што је Србија пре неколико година имала поплаве, како је рекао, допринело је да се измене протоколи, да се ураде нове стратегије, користили туђа искуства.

Генерални секретар Уједињених нација Антонио Гутереш обратио се присутнима на скупу видео линком и поручио да су природни ресурси угрожени зног негативних ефеката и доводе до ширења болести који утичу на најрањивије. Он је позвао на глобалном нивоу да се предузму мере како би се сачувала вода за пиће.

Позвао је све земље да ратификују Протокол о води и здрављу како би се у наредној декади остварили зацртани циљеви.

ГЗС/Танјуг

Podeli

facebooktwitterpinterestredditlinkedinwhatsappvibertelegrammail

Dodaj komentar

Ime i prezime
Komentar

Dodaj sliku

image-gallery
|
Dodaj linkclose
1+1=

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.

desna gif velika planeta sport do

locationŽupana Stracimira 9/1, Čačak

mailredakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com


Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.


Izrada: DD Coding

© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.