формирала како би стручна лица утврдилла зашто се стабљике малина све чешће суше, посетили су десетак домаћинстава у ивањичком крају. У наредном периоду они ће обићи око 2.000 домаћинстава на подручју читаве Србије како би установили реално стање засада, али на основу првих процена малињаци су у веома лошем стању.
Помоћник министра пољопривреде у сектору за рурални развој, Александар Богићевић, као координатор Радног тела за сузбијање болести малине, рекао је да се превасходно морају утврдити и мапирати болести које су присутне у засадима.
,,После тога струка ће дати неко своје мишљење и предлог како да се та ситуација превазиђе. И направити предлог што је најбитније да се неке ствари стратегијски ураде у погледу производње малине, а не да радимо само када се појаве проблеми”, рекао је Богићевић.
Др Драган Раковић из београдског Института за примену науке у пољопривреди, на основу првих прелиминарних резултата, сматра да се ради о пропусту у примени агротехничких мера у прошлој години која је за пољопривреднике била веома тешка.
Домаћин Радне групе данас је био Милован Јовановић из Прилика који има два засада малина на укупној површини од 1,5 хектар. И он се суочио са проблемом сушења изданака. Сматра да се добра цена нашег ’’црвеног злата’’ може постићи побољашњем квалитета засада , на чему сви морају заједнички радити. Када малињак буде давао 20 тона по хектару, моћи ће да се говори о исплативости, каже Јовановић.
На основу добијених резлтата након завршетка анализе малињака, Влада РС изаћи ће са подстицајним мерама и субвенцијама за подизање нових незаражених засада како би се спасла производња ’’црвеног злата’’ у нашој земљи. Субвенције по хектару ће износити и до 5.000.000 динара.
ГЗС / Инфо лига
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.