Од 1. марта још једна обавезна вакцинација деце 


Oblačno, povremeno sa kišom, temperatura do 16 stepeni              Srpska pravoslavna crkva i vernici danas obeželavaju dan posvećen Prepodobnom Vasiliju Ispovedniku              Ubijen muškarac u Preljini              Cena jaja na pijacama od 15 do 35 dinara             

 
Од 1. марта још једна обавезна вакцинација деце
Trenutno na sajtu: 1433       |       Podeli:
02.01.2018 | 0 коментар(а)



Правилником о имунизацији предвиђено је да вакцинација деце против бактерије стрептококус пнеумонија

(пнеумокока) буде обавезна већ од 1. марта.

За 2018. годину планирано је 165.000 доза пнеумококе полисахаридне коњуговане вакцине, саопштио је Институт за јавно здравље Србије "Доктор Милан Јовановић Батут".
"Активна имунизација против обољења изазваних пнеумококом спроводиће се доступном вакцином код деце са навршена два месеца живота применом три дозе, а ревакцинација у другој години живота једном дозом", рекли су у Батуту. Према проценама Светске здравствене организације (СЗО) више од 1,6 милиона особа умре годишње од обољења изазваних бактеријом пнеумокок, а готово половину чине деца испод пет година живота.

Како су навели у Батуту, ова обољења представљају водећи узрок смртности деце до пет година живота у групи болести које се могу превенирати вакцинама.
Најчешће клиничке манифестације су запаљење синуса или средњег уха и пнеумонија (запаљење плућа) а најтеже менингитис, сепса и облици пнеумоније праћени присуством бактерија у крви који се називају инвазивна пнеумококна болест.

Најчешће клиничке манифестације су запаљење синуса или средњег уха и пнеумонија (запаљење плућа) а најтеже менингитис, сепса и облици пнеумоније праћени присуством бактерија у крви који се називају инвазивна пнеумококна болест.

"Могуће су озбиљне последице након прележане болести. Деца до пет година су у највећем ризику, потом особе са ослабљеним имунитетом и старији. Упркос учесталости и тежини клиничке слике болест се успешно може превенирати имунизацијом", казали су Батуту.

СЗО је 2012. године препоручила увођење вакцине против ових обољења у националне програме, било за групе у ризику (што се од 2013. године спроводи у Србији), било као део обавезне имунизације за одређене узрасте.

Вакцина која штити децу од упале ува и плућа, менингитиса, сепсе и бронхитиса, биће обезбедјена о трошку Републичког фонда за здравствено осигурање.

Новим Правилником и Програмом имунизације предвиђена је и обавезна имунизација особа у посебном ризику од обољења изазваних респираторним синцицијелним вирусом (превремено рођена деца, деца са одрдјеним срчаним манама и слабостима имуног система) од октобра 2018, као и у ризику од варичеле од 1. јануара 2019. године. Предвиђено је и да имунизација људи изложених одредјеним заразним болестима, против хепатитиса А и трбушног тифуса почне 1. јануара 2019. године, док би обавезна имунизација запослених у здравственим установама против одређених заразних болести требало да почне 1. јануара 2020. године.

Препоручена имунизација за одређене узрасте против варичеле, обољења изазваних хуманим папилома вирусима (ХПВ), рота вирусне инфекције и других заразних болести треба да буде у примени најкасније до 1. априла 2019. године.

Извор: Агенције, Новости




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.990.419 посета
Тренутно на сајту: 1430 посетилац(a)