poštanska  - velika leva
close
banner-itembanner-itembanner-itembanner-item

Село у две државе, за плаћање рачуна морају преко границе

11/10/2017
image-gallery-item
Гранични прелаз Вардиште, фото: Глас западне Србије
Вардиште – Грађани Месне заједнице Вардиште предали су потписану петицију надлежним огранима

са молбом да Државни гранични прелаз изместе из центра села на административну границу између БИХ и Србије.

Према њиховим речима гранични прелаз је поделио село на два дела, па самим тим су и почели проблеми грађана ове месне заједнице.Тако рецимо за време туристичке сезоне када су колоне на граничном прелазу по неколико километара, мештани морају чекати сатима у реду да би платили рачун у пошти.

Становници МЗ Вардиште због онемогућеног кретања су се и раније жалили надлежним институцијама (СО Вишеград, Управу за индректно опорезивање БиХ, Државну граничној полицију итд). Обећање је увек било да је гранични прелаз у центру села привремен и да ће се преместити на административну границу где му је и место, што су грађани и подржали.

 

Сви су обећавали да ће проблем бити решен измештањем граничног прелаза на административну границу, где су и прије 10-15 година била размеравања геометра.

У допису који су мештани доставили Високом представнику за БИХ, Већу министара Босне и Херцеговине, Институцијама омбудсмена за људска права БиХ, Управи за индректно опорезивање БиХ, Државној граничној полицији БИХ и Начелнику општина Вишеград се наводи и следеће:

,,Од приче да је купљено земљиште од породице Каљевић, где треба да се гради гранични прелаз до дана данашњег ништа се није променило, проблеми су постајали већи.

Проблеми грађана су бројни постављањем граничног прелаза у центар села, о којима сигурно већ знате, али невешћемо Вам бар неколико да Вас подсетимо.

Као што Вам је познато грађани МЗ Вардиште да би отишли у пошту, месни уред или на гробље морају прећи гранични прелаз. Кад је туристичка сезона, да Вас подсетим, а то сигурно знате да су колоне на граничном прелазу по неколико километара и чекања по неколико сати. Па Вас питам како би се ви осећали кад би ишли да платите неки рачун у пошту или у месни уред по неки докумет, а морате чекати на прелазак границе у центру свог села или града по неколико сати? Приликом одласка на њиву, ливаду, пашњак или одлазак код свог комшије из истог села грађани морају прелазити гранични прелаз, што је неприхватљиво морате признати, а решење постоји.

Између два гранична прелаза Вардиште (гранични прелаз БиХ) и граничног прелаза Котроман (гранични прелаз Републике Србије) имају три прикључна пута са леве и десне стране који такође припадају месној заједници Вардиште. Са десне стране (крећући се од Вишеграда ка Ужицу) налази се Батковица, а са леве стране Лазаревићи, Ракићи и Јовичићи. Мештани тих засеока сусрећу се са великим проблемима приликом одласка својој кући, како због гужве на граничном прелазу, тако и због дрског и недоличног понашања појединих службеника граничног прелаза. Уколико је расположење појединих службеника позитивно, само кажу не треба ништа од докумената, јер сваки дан истим путем мештани прођу и по неколико пута идући са њива, ливада до своје куће и обрнуто. Уколико је расположење службеника негативно, односно нерасположени су, нису ретки случајеви и да наплате казну од неколико стотина марака, прете и недолично се понашају према грађанима, како они кажу нелегално преласка преко граничног прелаза, а познато је да у току дана истим путем грађани само у току једног дана прођу и по неколико пута због одласка у њиву, пошту и слично. Можемо Вам и конкретне случајеве навести, али са већином сте већ упознати, и нисте ништа предузели да се такве ствари више не дешавају.

Потписивање петиције, фото: Глас западне Србије

Један од прикључних путева са десне стране који је намењен за одлазак у задружни дом, амбуланту, угоститељски објекат и салу је потпуно затворен и неупотребљив, што преставља додатни проблем грађана Вардиште. Грађани поштују и знају законе о граничном прелазу, али би надлежни требало да разумеју њихове проблем постављањем граничног прелаза у центар села. Грађане је посебно узнемирило недавно најављена градња граничног прелаза још дубље у центар села у бившој касарни ЈНА, која је још око километер дубље у територији МЗ Вардишта и саме државе БИХ. У случају најављене градње живот грађана МЗ Вардиште би био веома отежан и немогућ у самом селу.

Само замислите ситуацију да се гранични прелаз постави на новој локацији коју сте најавили у центру села, како би грађани ишли у њиву, ливаду, да плате рачун до поште или у месни уред, заправо коме би припадали кад остану између две границе.

Па Вас још једном молимо да гранични прелаз преместите, где му је и место, на административну границу између БиХ и Србије и изместите из центра МЗ Вардиште и тиме решите проблем грађана Вардишта. Пројекат постоји (тако је бар речено) као и земљиште које је раније било намењено за градњу истог.”

Подносиоци петиције грађани МЗ Вардиште

 

Podeli

facebooktwitterpinterestredditlinkedinwhatsappvibertelegrammail

Dodaj komentar

Ime i prezime
Komentar

Dodaj sliku

image-gallery
|
Dodaj linkclose
1+1=

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.

desna gif velika planeta sport do

locationŽupana Stracimira 9/1, Čačak

mailredakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com


Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.


Izrada: DD Coding

© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.