Јединствена по свом саставу, бањска вода значајно помаже у рехабилитацији пацијената са реуматолошким и неуролошким обољењима.Ова бања која се налази на 18 километара удаљености од Чачка, девет километара од Горњег Милановца, а 140 километара од Београда, данас је једна од најпосећенијих дестинација у Србији.
Од Косовског боја па вековима уназад, наши преци су долазили овде по прегршт здравља, данас на овај извор под буковом шумом стижу наши, а и страни посетиоци у потрази за леком против разних бољки.
Ненад Младеновић ПР Атомске бање каже да сам почетак бањског туризма у Атомској бањи Горња Трепча почиње 1890 године, када је Танасије Никитовић саградио први базен од камена који је нашао крај изворишта у Горњој Трепчи.
Бројна испитивања потврдила су лековитост ове бањске воде, а показала се као најделотворнија код реуматских и неуролошких болести.
Ненад Младеновић ПР Атомске бање, фото: ГЗС
„Једно од обољења у којима имамо највише успеха у рехабилитацији јесу обољења мултипле склерозе, чији се споменик налази овде у Трепчи бањи. На споменику пише: овде почива мултипла склероза" , казао је Младеновић
Олга Костић тврди да бања пуно помаже „Ја сам три године прве, на почетку долазила четири пута годишње, после тога сам долазила три пута, сада долазим два пута у години пуних три и по деценије ".
Олга Костић, фото: ГЗС
Јасмина Карић гост Атомске бање говори да често обилази ово лечилиште.
„Већ трећу годину сам овде, веома ми прија, јер сам оболела од Паркинсонове болести, и с обзиром на то бањање ми баш доста помаже", рекла је Карић.
Вода јединствена по саставу садржи све микро и макро елементе потребне за функционисање људског огранизма, али и радиоактивне елементе у мањим дозама које су лековите. Др Лидија Обрадовић Бурсаћ, директорка лечилишта каже да је по томе бања добила име Атомска бања.
Др Лидија Обрадовић Бурсаћ, директорка лечилишта, фото: ГЗС
„Садржај литиума и целзиума у овој води које подпомажу опоравку људи оболелих од реуматских и неуролошких болести, затим радон и други елементи који се налазе овде. Значајана је концентрација селена који имамо у овој води који је јако битан за развој огранизма, превенцију малигних болести", навела је Обрадовић Бурсаћ
Иако су се овде лечили деценијама уназад, Атомска бања свој успон доживљава након приватизације 2008. године када је комплетна услуга унапређена.
„Бања се стварно развила, поготово у овој деценији, мало више после приватизације, када је све што је постојало од објеката реновирано, и ресторан, стари стационар, управна зграда, хидротераписки блок, бунгалови и све што је постојало у бањи је реновирано у том тренутку, а касније 2012. саграђен је нови објекат „Вујан” који је најпрезентативнији и садржи све што је потребно пацијетну, не само да добије коректну рехабилитацију и помоћ у свим својим дефицитима, него и савршене услове за смештај за терапије, нешто што много више личи на хотел него на објекат специјалне болнице", казала је Обрадовић Бурсаћ.
Почетком овог века све више су почели да долазе и страни посетиоци, најбројнији су Руси, а све чешћи гости постали су Арапи, којима је овде највише свиђају планине, свеж ваздух и наводе да се овде осећају пријатно, растерећено и да су потпуно заборавили шта је стрес.
Ахмед Блаха каже да су људи овде пријатељски настројени, предусетљиви и спремни да помогну, увек су насмејани.
Соумиа и Ахмед Блаха, фото: ГЗС
„Сваким даном осећам се боље, здравије и јаче", рекао је Блаха.
Поверење пацијената у овој бањи је приоритет па због тога сваке године пратећи светске трендове примењују најмодерније рехабилитационе методе, а значајно су унапређени туристички и угоститељски садржаји.
Др Лидија Обрадовић Бурсаћ каже да је и набављен најмодернији ласер високе снаге који знатно олакшава тегобе пацијентима.
„Применом ове терапије можемо јако брзо обезболити пацијента, смањити едем који ту постоји, ифламацију и нестаће тегобе које пацијент има и укоченост и бол", наводи Обрадовић Бурсаћ.
Потврда свему овоме јесу задовољни гости који се годинама враћају у лечилиште подно Вукна и Буковика.
Гости Атомске бање задовољни су највише водом, природом, али гостопримством.
У овој бањи уједињено је традиционално и модерно лечење, а бањски извори вековима чувају тајну здравља.
Прилог емитован у емисији ново јутро тв пинк:
ГЗС
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.