Народ је чуо да долази Спаситељ који је васкрсао Лазара и многи су изашли да га дочекају са палминим гранчицама, а најрадоснија су била деца.
Долазак у свети град поздравио је народ простирући своје огртаче на пут, носећи палмове гранчице и говорећи "Благословен онај који иде у име Господње". Христос се данас слави као Бог, Цар и Спаситељ, богослужење је врло свечано, а храм украшен.
У неким крајевима уочи овога празника жене одлазе на ливаде, да наберу цвеће које ставе у воду да преноћи, а ујутру се укућани умивају овом водом. Ставља се и врбова гранчица "за брз напредак", понегде дрен "за здравље", а девојке стављају и љубичице.
У Србији се Цвети обележавају и као историјски празник.
Пре два века, на Цветну недељу 1815. Милош Обреновић, вођа Другог српског устанка, дигао је код цркве у Такову народ у борбу против турске власти.
ГЗС/ РТС
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.