poštanska  - velika leva
close
banner-itembanner-itembanner-itembanner-item

Ево коме ће грејање ове сезоне бити најјефтиније, а који потрошачи највише плаћају

22/11/2017
image-gallery-item
Фото: Глас западне Србије
Најмање новца за грејање током ове зиме потрошиће они који могу да купе јефтина дрва, људи који се

греју на природни гас, а решење за зиму могу да буду и клима-уређаји, поготово ако зима буде блага.

За грејање просечно изоловане куће или стана од шездесетак квадрата на температури од 20 степени Целзијуса за целу грејну сезону у идеалном случају треба издвојити 40.000 динара.

Према подацима Агенције за енергетику, најјефтиније ће се угрејати људи који имају високоефикасне пећи на дрва, а живе у подручјима Србије где је цена огревног дрвета најмања, односно где се цена креће око 4.500 динара за кубни метар. У том случају дрва потребна за целу грејну сезону коштаће само 37.000 динара. Међутим, ако грађанима нису доступна јефтина дрва, већ их као већина плаћају и више од 6.000 динара за кубни метар, а при том имају мање ефикасне пећи, за грејање ће морати да издвоје и до 60.000 динара.

Према подацима агенције, грејање на природни гас је такође повољно и за целу сезону коштало би 42.000 динара. Разлог повољног грејања на гас јесте и пад цене овог енергента, који је пре две године коштао 55, а сада кошта 38,8 динара за кубни метар.

Грејање на угаљ заправо је јефтиније него када се купују дрва са јачом ценом. За тај енергент треба издвојити од 47.000 до 50.000 динара, док је најјефтиније угаљ "Вреоци". Од чврстих горива најскупљи је, али уједно и најефикаснији, пелет, који ако се користи у пећима намењеним за то гориво, за целу сезону кошта око 66.000 динара.

Грађани често користе и термоакумулационе пећи на струју које могу бити врло повољан избор, али само уколико се користе правилно.

- Домаћинства која користе ТА пећи имаће трошкове од 48.000 динара, али само уколико се искључиво користи јефтинија струја. Допуњавање пећи скупљом струјом само два сата дневно увећава трошкове за 44 одсто, на око 69.000, што је скупље од већине других горива - наводе у Агенцији.

Најскупље је коришћење електричне енергије (осим ТА пећи), пропан-бутана и лож-уља. Грејање на струјни котао или друга друга струјна тела коштало би чак 127.900 динара. Међу скупљима је и лож-уље које за сезону стаје најмање 103.000, док је у самом врху по цени и пропан-бутан, за који за сезону треба издвојити 128.000 динара.

Инвертер клима може да буде добро решење

Једно од решења које не помиње Агенција за енергетику јесу инвертер клима-уређаји, који при куповини јесу скупљи, али могу добро и јефтино да загреју. У сервисима кажу да ће инвестиција у инвертер климе у старту коштати барем 90.000 за два уређаја, јер најјефтинији модели коштају око 45.000 динара.

- Потрошња по једном уређају за сезону, ако буде блажа зима, могла би бити испод 16.000 динара, што значи да би се за 32.000 могло прописно загрејати - кажу у сервису и додају да ће те климе потрошаче сигурно одвести у плаву зону. И поред тога, међутим, све више људи се одлучује за те уређаје.

Извор: Блиц, Милош Станић

Podeli

facebooktwitterpinterestredditlinkedinwhatsappvibertelegrammail

Dodaj komentar

Ime i prezime
Komentar

Dodaj sliku

image-gallery
|
Dodaj linkclose
1+1=

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.

desna gif velika planeta sport do

locationŽupana Stracimira 9/1, Čačak

mailredakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com


Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.


Izrada: DD Coding

© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.