poštanska  - velika leva
close
banner-itembanner-itembanner-itembanner-item

Повећање плата продужило забрану запошљавања у држави

08/11/2019
image-gallery-item
Фото: Илустрација
Иако је најављено да ће се после пет година укинути закон о максималном одређивању броја запослених,

у државој служби ће се у 2020. и даље запошљавати по старом, ако аминује Владина комисија за давање сагласности. Према рачуници Фискалног савета, разлог је то што планирано превисоко повећање плата (у просеку 9,6 одсто) не оставља простор за ново запошљавање у државном сектору. Односно, сав новац за плате потрошиће се за веће зараде тренутно запослених. Ново запошљавање и даље ће моћи да одо

Наиме, према недавно усвојеним изменама закона о буџетском систему, корисници јавних средстава не могу заснивати радни однос са новим лицима ради попуњавања слободних, односно упражњених радних места до 31. децембра 2020. године.

Изузетно, радни однос са новим лицима може се засновати уз сагласност тела Владе, на предлог надлежног министарства, односно другог надлежног органа, уз претходно прибављено мишљење Министарства.

У министарству финансија су за Новости рекли да тренутно разматрају неколико модела како би решили ово питање.

Подсећамо, Фискални савет је више пута упозоравао Владу Србије да је забрана запошљавања и непланско смањивање броја запослених оставило озбиљне негативне последице на рад и квалитет услуге јавног сектора. Број стално запослених се смањивао, а део одлазећих радника се надомешћивао посредним ангажовањем на одређено.

Данас велики број буџетских корисника функционише с мањком кадра у односу на законом дозвољене лимите и државним органима постаје све теже да обављају своје редовне надлежност, наводи Фискални савет.

Нарочито су приметни мањкови здравствених радника. Према истраживању Нове економије на основу података Института Батут и Фискалног савета, последњих пет година број запослених у здравству смањен за готово 10.000 људи.

Здравство је сектор у ком је број запослених највише смањен: доктора медицине скоро 1000 је мање, а административно и техничко особље смањено је за нешто око пет хиљада људи.

У последњем извештају са препорукама за буџет и фискалну политику за 2020, оценује се и да прекомерно увећање зарада у 2020. не оставља буџетски простор за потребно повећање броја запослених.

Они сматрају да у 2020. укупан фонд плата не треба да расте брже од раста привредне активности (5,5% номинално) и да се у оквиру тог раста један део определи за финансирање плата новозапослених, а не само за повећање плата оних који су већ радно ангажовани.

ГЗС / Нова економија

povecanje platausporava zaposlenje

Podeli

facebooktwitterpinterestredditlinkedinwhatsappvibertelegrammail

Dodaj komentar

Ime i prezime
Komentar

Dodaj sliku

image-gallery
|
Dodaj linkclose
1+1=

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.

desna gif velika planeta sport do

locationŽupana Stracimira 9/1, Čačak

mailredakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com


Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.


Izrada: DD Coding

© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.