poštanska  - velika leva
close
banner-itembanner-itembanner-itembanner-item

Моравица десетковала овогодишњи род малине у Ариљу

29/06/2020
image-gallery-item
Фото: РИНА
Ариље – Поплаве су опустошиле малињаке у престоницама црвеног злата, а према првим проценама у Ариљу је уништено око 60 одсто засада.

У воћњацима вода је и даље скоро до колена, али ни то није спречило вредне малинаре да обују гумене чизме и оберу оно што могу.

„Два брања смо имали до сад, квалитет је био изузетан, а шта ће сада бити после оволике кише и воде, то нико не зна. По свему судећи ове временске непогоде обраће малине пре нас. Ми не одустајемо, у врсти смо и по овим тешким условима, да спасимо колико можемо“, изјавио је за РИНУ, Љубиша Иличић, из ариљског села Рашкова Бара.

Већина воћара своје засаде осигурала је од града, али не и од поплава, јер оне нису  честа појава у овом брдовитом крају Србије.

„За својих 67 година, ја ово нисам доживео, овакве поплаве. Било је ту града, јаких мразева, па чак и снега, али оваква водена стихија до сада није опустошила малињаке. Набујала Моравицa однела је тоне најквалитетније српске малине“, рекао је воћар Александар Николић.

Кише које су протеклих дана падале у главним малинарским производним подручјима додатно су оштетиле стање у засадима, а у зависности од трајања поплавног таласа сигурно ће доћи до појаве болести и штеточина.

“Са престанком падавина и преласком на сушни период доћи ће до интензивније појаве сушења у родним засадима. Оно што произвођачи морају да знају је да у таквим ситуацијама постоје средства и препарати који се могу користити за поправљање иначе лошег стања у малињацима, не смеју посезати за недозвољеним препаратима без обзира на смањен род и принос који се очекује ове године”, нагласио је Лепосавић.

Према његовим речима земље које су наши традиционални купци вршиће интензивне контроле малине и купине али и другог воћа произведеног у Србији.

 “Најлошије стање је у равничарским пределима западне Србије, док је у вишим пределима и нагнутим теренима, који се препоручују за производњу малине, штете и нису толико велике”, оценио је др Лепосавић.

Он  је истакао да би произвођачи осим примене дозвољених средстaва и препарата, требало да приступе одводњавању и омогућавању дотока ваздуха у зону кореновог система, преноси агенција РИНА.

РИНА (ГЗС)

maline Arilje

Podeli

facebooktwitterpinterestredditlinkedinwhatsappvibertelegrammail

Dodaj komentar

Ime i prezime
Komentar

Dodaj sliku

image-gallery
|
Dodaj linkclose
1+1=

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.

desna gif velika planeta sport do

locationŽupana Stracimira 9/1, Čačak

mailredakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com


Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.


Izrada: DD Coding

© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.