Светски дан без дуванског дима у Србији: Хоће ли се увести потпуна забрана пушења на јавним местима 


U Srbiji danas promenljivo vreme, temperatura do 21 stepen              Đaci u centralnoj Srbiji još danas u školama, a od sutra počinje prolećni raspust              Sutra otvaranje zatvorenog bazena u Gornjem Milanovcu              Za praznike rezervisano više od 80 odsto turističkih kapaciteta u Srbiji              Raspisani lokalni izbori 2. jun u 66 jedinica lokalne samouprave             

 
Светски дан без дуванског дима у Србији: Хоће ли се увести потпуна забрана пушења на јавним местима
Trenutno na sajtu: 619       |       Podeli:
31.05.2019 | 0 коментар(а)



Светски дан без дуванског дима у Србији се обележава са поражавајућом статистиком.

Пуши трећина становништва, а од болести које су последица удисања дуванског дима годишње умре више од 15 хиљада људи. Министарство здравља припрема измене закона којим ће се регулисати употреба дуванских поизвода и потпуна забрана дуванског дима у затвореном простору.

Скоро две трећине деце изложено је дуванском диму у својим кућама.
„Често се покреће астма код такве деце, а у одраслом добу имају веома велики ризик, чак иако су непушачи да умру од хроничне опструктивне болести плућа", истиче докторка Ика Пешић из Клинике за пулмологију КЦС.

Од рака плућа годишње умре пет хиљада становника Србије. Дуван је и један од главних узрока за настанак коронарне болести, можданог удара и болести периферних крвних судова.

И код непушача дувански дим повећава ризик од рака плућа и кардиоваскуларних болести. Пушење у радном простору забрањено је 2010. године, а до краја ове године очекује се измена Закона.

„Промена ће бити у смислу да се уведе потпуна забрана дувана у затвореном простору", каже помоћник министра здравља Весна Књегинић.

Пушење је један од главних узрока хроничних незаразних болести које се могу спречити. То се и показало у земљама које су прве забраниле пушење у затвореном простору.

„Они су у року 25 година за 20 одсто смањили број малигних обољења. Њихово објашњење је да је то због драстичних мера у контроли дувана", објашњава председница Републичке стручне комисије за контролу дувана Срмена Крстев.

У свету дуван убија седам милиона људи годишње. Државне касе имају велике приходе од акциза на дуванске производе, али су, по рачуници СЗО, трошкови лечења и боловања четири пута већи.

ГЗС/РТС




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 158.177.801 посета
Тренутно на сајту: 619 посетилац(a)