poštanska  - velika leva
close
banner-itembanner-itembanner-itembanner-item

Чеп на врело из бране ХЕ Увац

10/04/2019
image-gallery-item
Оборена кота језера на Растокама, Фото: Д. Гагричић, Златар Инфо
Нова Варош - На Растокама бушење и инјекционе радове изводи македонска фирма.

На брани ХЕ „Увац“ на Растокама  у току су радови  како би се затворило  отицање воде из извора (или мањег врела) при дну треће бране на Увцу и четврте у лимсоком енергетском систему.
Пре неколико недеља овамо су пристигли радници и опрема једне македонске фирме, који бушењем и инјекционим радовима (убацивањем  матреријала) треба да затворе проток воде.

Фото: Д. Гагричић, Златар Инфо


Више појединости биће познато, свакако, када стигну информације из Сектора за односе за јавношћу ЕПС-а у Београду. Наиме, према устаљеној процедури последњих година, неколико новинара локалних медија и дописника београдских  редакција затражило је одговоре од ЕПС-а, други најавили обраћање руководству огранка Дринско-лимских ХЕ у Новој Вароши.

Новинаре занима, у првом реду, обим радова, али и  куда и како вода стиже у језерце у некадашњем кориту Увца, као и ток ремонта  постројења и рокови завршетка. Уз то, они подсећају  на нагађања мештана и радозналост посетилаца Резервата „Увац“, као и  да је кота језера оборена у неоуобичајено време – у  дане пролећних киша и топљења снега на Озрену (испод кога извире Увац) те на Златару, Јавору и осталим планинама у сливу  ове реке.

Фото: Д. Гагричић, Златар Инфо

Раније су у Лимским ХЕ тврдили да вода извире на некадашњи дренажни отвор, који има свака брана, те да је занемарљива бројка киловата који одлази у неповрат. С друге стране, количина воде се последњих година знатно повећала, па је то лако уочљиво са круне бране и на снимку.  Чуле су се пре неки дан истина  незваничне, изјаве  произвођача струје да то  „није забрињавајући случај“.  
 Преко бране ХЕ „Увац“ иде пут од Нове Вароши према Јавору и преко Штиткова и Анатеме до Ивањице, долине Моравице и Драгачева.

ХЕ „Увац“ грађена је  у периоду 1974-1979. године и  у брану  је насуто 2,6 милиона камена, глине и другог материјала. Брана је висока 110, ширине 107 и дужине ( у круни)  313 метара. У језеру,  дугом 27 километара ,  може да се акумулира  210 милиона кубика воде.
Инсталисана снага агрегата је 36 мегавата, са годишњом производњом од 70 милиона киловат сати струје. Први киловати са Растока у мрежу далековода потекли су 17. октобра 1979. године (Kњига  „Лимске хидроелектране“, Београд, 2010).
 
Златар Инфо, Д. Гагричић / ГЗС

Zlatar Nova Varoš Gagričić oborena kota Rastoke camac

Podeli

facebooktwitterpinterestredditlinkedinwhatsappvibertelegrammail

Dodaj komentar

Ime i prezime
Komentar

Dodaj sliku

image-gallery
|
Dodaj linkclose
1+1=

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.

desna gif velika planeta sport do

locationŽupana Stracimira 9/1, Čačak

mailredakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com


Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.


Izrada: DD Coding

© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.