poštanska  - velika leva
close
banner-itembanner-itembanner-itembanner-item

Загађени ваздух озбиљно забринуо Краљевчане

15/01/2020
image-gallery-item
Фото:ГЗС/Миланко Даниловић
Краљево - Многи Краљевчани, посебно асматичари, као и они с другим хроничним обољењима,

жалили су се ових дана на отежано дисање, нарочито у јутарњим и вечерњим часовима. С тим у вези, примећено је чак и ,,голим оком“ да ваздух није чист , а из Завода за јавно здравље Краљево стигла је препорука да се ујутру и увече избегавају физичке активности на отвореном јер је тада у ваздуху највиша концентрација честица ПМ-10.
Званични подаци Завода за јавно здравље потврдили су да разлога за забринутост - има.
У првих 10 дана јануара, у Краљеву је девет дана била прекорачена концентрација ПМ честица, пет дана је ваздух био у категорији ,,јако загађен“, а 10. јануара чак пет пута загађенији него што прописује горња граница загађености.

Фото:ГЗС/Миланко Даниловић                       

Према речима Владимира Савића, дипломираног инжењера заштите животне средине из Завода за јавно здравље Краљево, ситуација је посебно била алармантна 13. јануара, када је повишена концентрација канцерогених ПМ-10 честица била видљива и без коришћења технологије, те су они који су се задесили на улицама могли да виде бледу измаглицу, али и осете оштар непријатан мирис. Савић каже да највећи проблем чине индивидуална ложишта којих на територији града има много,а у комбинацији с недостатком ветра, долази до енормних вредности загађења ваздуха.
,,Поред Краљева, свега десетак градова у Србији раде континуирано мерење загађености ваздуха. Остали раде тзв. ,,индикативно мерење“ у сезони, тако што изаберу период од 15 дана, када им временске прилике највише одговарају, па те податке узимају као релевантни сезонски пресек. С друге стране, и поред застрашујућих података ваздух у Краљеву је и даље знатно чистији од оног у ,,најугроженијим градовима“, попут Бора, Ваљева, Ужица, Панчева... Да би се проблем трајно решио и Краљевчани удисали квалитетан ваздух-једино трајно решење је масовна гасификација“, истиче инжењер Савић.
Иначе, дозвољена концентрација честица ПМ-10 је 50 микрограма по кубном метру, а само 10. јануара, наведено је у извештају Завода за јавно здравље, на подручју града Краљева износила је више од 247 микрограма по кубном метру.

Фото:ГЗС/Миланко Даниловић                       


Интервенисао и заштитник грађана


Заштитник грађана Зоран Пашалић иницирао је ,,покретање поступка контроле Министарства заштите животне средине“ затраживши да у року од 15 дана добије обавештење о одређеним чињеницама и околностима о узроцима загађења и о мерама које Министарство предузима или разматра због прекомерног загађења ваздуха суспендованим честицама ПМ-10 или ПМ-2,5 у неколико градова, међу које спада и Краљево.
Да се ради о великом проблему, који треба озбиљно схватити и предузети одговарајуће мере и активности, говори податак да су поменуте честице, према извештају Светске здравствене организације, главни кривац за смрт око 6.000 људи у Србији сваке године.

 

ГЗС/Миланко Даниловић

zagadjen vazduh zabrinuo kraljevcane svetska zdravstevena organizacija

Podeli

facebooktwitterpinterestredditlinkedinwhatsappvibertelegrammail

Dodaj komentar

Ime i prezime
Komentar

Dodaj sliku

image-gallery
|
Dodaj linkclose
1+1=

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.

desna gif velika planeta sport do

locationŽupana Stracimira 9/1, Čačak

mailredakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com


Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.


Izrada: DD Coding

© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.