тражи велика улагања, оно што увек представља проблем узгајивачима овог воћа је откупна цена.
Прошле године цена на откупу се смењивала од 40-60 динара за другу класу, док је прва класа била по цени од 80 динара. Ове године пак цена је нижа а разлог тако ниске откупне цене нико не зна. Ипак варирања у цени била су присутна и ранијих година па се тако узгајивачи надају да ће цена ипак бити већа.
Марко Вићентијевић гаји вишње дуги низ година овогодишњим родом није задовољан.
„Град је претходних дана нанео штету али не драстично, штете има и од раније тако да и поред заштите која је примењивана мораће да иде у другу класу по нижој цени. Млађи засад сам више штитио и ту је као мало боља ситуација али ипак је цена лоша, још ко мора да плати раднике нема зараде уопште“, рекао је Вићентијевић.
У домаћинству Миленић из села Доња Трнава слична је ситуација, вишња се бере али зараде нема.
„Имам под вишњом 3,5 хектара Облачинске вишње, и Шумадинке 50 ари, подигао сам и нов засад два хектара тек треба да стигне на род. Предајемо по цени од 60 динара штићену а 40 динара друга класа, с тим што откупљивачи уколико пронађу црва неће да плате као прву класу. Радници сезонци беру по цени од 25 динара по килограму и све је теже за радну снагу“, објашњава Миленић.
У неким селима откупа и нема а у некима пак варира цена тако да узгајивачи овог воћа никада нису сигурни по којој цени ће предати своје плодове.
ГЗС/ ТопПрес
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.