Надежда Петровић рођена је у веома угледној породици. Деда јој је био богати угледни трговац, Хаџи Максим Петровић, отац Димитрије Мита Петровић, народни посланик, историчар, љубитељ и познавалац уметности. Мајка Милева, учитељица, сестричина Светозара Милетића.
У таквој кући, која је била стециште интелигениције, уметника и политичара, није ни чудо да је таленат најстарије кћерке Надежде био подржаван и праћен са поносом и поверењем.
Школовала се у Минхену, а као европски образовани сликар путује по Европи где један период борави и у престоници уметности, Паризу. И зато се у њеном стваралаштву могу пронаћи утицаји сецесије, импресионизма, фовизма које је на јединствен начин успела да прилагоди домаћој патријархалној средини.
Поред тога што је била сликарка, Надежда се активно бавила и питањима женске еманципације па је била један од оснивача Кола српских сестара. Као велики патриота, неколико година није скидала бели мантил болничарке учествујући и у Балканским и Првом светком рату.
Иако је тада више збрињавала рањенике, неким чудом је успевала и да слика па из тог периода настају слике Везиров мост, три пејзажа Призрена, Грачаница у више махова и Косово поље, неколико портрета Ратника.
Умрла је од тифуса у ваљевској болници 3. априла 1915. године.
Сликарство Надежде Петровић, најзначајнијег нашег уметника с почетка века, уводи српску уметност у токове савремене европске уметности. На њеним најбољим радовима доминирају велике површине, њене омиљене, ужарено црвене боје и њој комплементарна, зелена.
Љубав према бојама ствара на неким платнима колористички вртлог где се, поред осталих, истичу фовистичка љубичаста, плава и црна боја. Снажни потези четкице и широки и густи, пастуозни намази понекад платно претварају у динамичну рељефасту површину.
У њеном родном граду Чачку, испред Гимназије, стоји Мештровићев споменик овој јединственој и по свему непревазиђеној сликарки.
Глас западне Србије/Агенције
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.