за извоз пелета у висини од 24.000 тона, наводи се на сајту ПКС.
ПКС је 23. новембра упутила влади иницијативу домаћих произвођача пелета окупљених у Групацију за обновљиве изворе енергије да омогући извозне квоте у периоду важења Одлуке о привременој забрани извоза одређених дрвних сортимената од битне важности за Републику Србију, односно до 31. јануара 2023.
На састанку представника привреде, Коморе, надлежних министарстава, кабинета председника и премијерке, разматран је захтев ПКС, извозне могућности, стање залиха и снабдевеност домаћих потрошача и постигнут је договор да се омогући извоз пелета.
Ова одлука Владе Србије донета је у право време, у тренутку када су се потрошачи снабдели потребним количинама свих врста огрева па и пелета и када се јављају одређени вишкови и залихе код произвођача. Пелет се и даље тражи у Европи и земљама у региону, цене су више, а одобрене количине за извоз неће угрозити снабдевеност српског тржишта овим енергентом, истиче Љубинко Савић, секретар Удружења за енергетику и рударство ПКС.
Новац од извоза биће усмерен на подмиривање већ нагомиланих трошкова, исплату добављачима сировине, плаћање енергената и плате запосленима. Ова мера позитивно ће имати ефекте и на ино купце, партнере у иностранству који су стрпљиво чекали отварање, додаје Савић.
Подсећа да је ова година била тешка и пуна изазова за произвођаче пелета у Србији, јер су наслеђени проблеми са краја прошле године, а дуга зима онемогућила је сечу и извлачење сировине из шума и мање и нередовне испоруке дрвета за производњу. Енергетска криза утицала је на повећање цена и трошкова производње и горива за транспорт, што је негативно утицало на пословање произвођача пелета, а регулисане цене и забрана извоза који су ступили на снагу у августу 2022. додатно су отежали пословање произвођача пелета и њихово редовно функционисање.
ГЗС
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.