што ће да буде обележено књигом и изложбама карикатура крајем ове и током следеће године у Хрватској (Загреб, Сисак), Србији, Црној Гори и БиХ – доноси данас „Политика” у штампаном издању.
Како је замишљен омаж славном делатнику листа „Политика” и оцу политичке карикатуре на простору Југославије?
„Циљ књиге јесте да обједини и прикаже уметнички и животни пут Пјера Крижанића од родне Глине, преко Загреба до Београда. Верујем да смо окупили људе који ће на стручан начин уоквирити и представити повесни, људски и уметнички опус његов. Није нам намера да рециклирамо књиге о Пјеру, већ објављене, али свака фотографија, цртеж документ или текст који могу помоћи у осветљавању рада и живота биће нам од велике користи” - поручио је у Чачак Ненад Остојић из Сиска (Хрватска), председник Удружења МИКС.
Он додаје:
„На моје велико изненађење, вредност овог подухвата којег смо назвали `И гдје смо сад` већ на почетку препознали су скоро сви које сам контактирао. Од историчара уметности, кустоса музеја, галерија и издавача у целој регији, те је брзо постао, како се то данас говори и пише, регионални пројекат”.
Напомиње, такође, да су пристанак на рад око књиге о Пјеру дали људи од имена у својој делатности, са разних простора: Југослав Влаховић, Фране Дулибић, Митхат Ајановић, Борис Врга, Игор Мркаљ, Антоније Шкртић и многи други.
Зашто је та порука приспела у Чачак, на адресу овдашње Уметничке галерије „Надежда Петровић”?
- Наша Галерија је данас, на неки начин, један од уметничких завичаја Пјера Крижанића. Јер, у фондовима у Чачку чувамо, као легат, чак 107 карикатура и цртежа Крижанићевих, рађених углавном тушем на папиру – каже за „Политику” Марија Радисавчевић, кустос УГ „Недажда Петровић”, која се годинама посвећено бави представљањем дела славног карикатуристе.
Пјерови радови доспели су у Чачак, иначе, на јединствен начин. Он је годинама у нашој редакцији био пријатељ са Синишом Пауновићем, Чачанином који је деценијама у прошлом столећу био уредник у „Политици”. Тако се и зато се велики број Пјерових радова обрео у оставини Пауновићевој, а те цртеже су чачанској Галерији почетком овог века дали у легат синови Синишини, Бранко и Ђорђе.
- Да ове карикатуре немају потпис, мислила бих да су данас цртане, пошто су поруке толико упечатљиве – напомиње Марија Радисавчевић.
Истиче, такође, да чачанска уметничка кућа још није потписала уговор са издавачима књиге али да се, једноставно, сарадња на овом послу подразумева.
Иначе, у легату Синише Пауновића којег чува Градска библиотека „Владислав Петковић Дис” у Чачку, постоји и једна кутија текстова о Пјеру, која може бити при руци ауторима нове књиге о даровитом уметнику са Баније.
Петар Крижанић (Глина, 18.5. 1890 – Београд, 31.1. 1962) 1908. је започео сарадњу са сатиричним листом „Коприве” у Загребу, и тада први пут представио псеудонимом Пјер. Затим се преселио у Београд где је у листу „Политика” провео радни век (1923 – 1950). Успут је (1935) био један од оснивача хумористичко сатиричног часописа „Ошишани јеж”.
ГЗС/ „Политика”/Г. Оташевић
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.