poštanska  - velika leva
close
banner-itembanner-itembanner-itembanner-item

Никитовић: Приватизација фирми донела добру сарадњу послодаваца и синдиката тамо где су власници страни инвеститори

24/11/2020
image-gallery-item
Комапанија „Слобода”, Фото: ГЗС
Чачак - Процесу приватизације на територији града Чачка одолеле су само две фирме у власништву државе :

компанија „Слобода” и „Фабрика резног алата”. Све остале фирме су приватизоване или су отишле под стечај , док положај радника ни мало није повољан.

Некада је Хајдук Вељковом улицом у Чачку дневно пролазило више од 10 хиљада радника.Реч је о добро познатој индустрисјкој зони у граду на Морави.

„Сада су од кружног пута све те фирме отишле у стечај, а од тих старих фирма остала је фабрика „Литопапир” која је приватизована, као и Фабрика резног алата. Све фабрике около,као што су „Слад”, „Пивара ”и друге, отишле су од стечај. Међутим, добро је што су се нашли нови посладавци који су те фирме купили и надам се да ће радници у тим приватним фирмама имати иста права, а можда и већа, него у овим где је држава послодавац или већински власник”, каже Милутин Никитовић, председник Самостгалног синдиката ФРА.

Само десетак фирми је након стечаја добило новог купца и тако наставило да ради.

Милутин Никитовић, председник Самосталног сидиката ФРА

„Што се тиче синдиката и дијалога са фирмама где су приватни власници, домаћи предузетници, ту још нисмо нашли заједничко решење, али надам се да ћемо у будућности и то постићи, с обзиром да нас пут води Европској Унији и да ће имплементација свих закона доћи и код нас и да ће то бити решавано тачно како треба”, наглашава Никитовић.

У случају стечаја, што је најгора ситуација за запослене, у зависности да ли је фирма приватна или државна, постоји и одређени социјални програм.

„Оно што је по закону о стечају је да се задњих дванаест плата до минималне зараде исплаћује, као и радних стаж до минималне зараде. Сва остала права су у неком другом или трећем наплатном реду. Пракса показује да врло мало фирми има други или трећи наплатни ред, јер је имовина ту обезвређена и нема довољно средстава да се сви из стечајне масе намире. А у случају приватизованих фирми, постоје примери добре сарадње послодаваца и синдиката, поготово где су власници страни инвеститори”, каже Никитовић”, каже Милутин Никитовић.

Свакако бољи социјални дијалог постоји тамо где је држава послодавац и већински власник у односу на приватнике, а у Чачку данас функционише само УТП Морава синдикат који је наслеђен.


ГЗС

Privatizacija firmе saradnu strani investitori

Podeli

facebooktwitterpinterestredditlinkedinwhatsappvibertelegrammail

Dodaj komentar

Ime i prezime
Komentar

Dodaj sliku

image-gallery
|
Dodaj linkclose
1+1=

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.

desna gif velika planeta sport do

locationŽupana Stracimira 9/1, Čačak

mailredakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com


Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.


Izrada: DD Coding

© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.