Капетан Мирослав Радић тужи Србију Стразбуру 


Oblačno, povremeno sa kišom, temperatura do 16 stepeni              Srpska pravoslavna crkva i vernici danas obeželavaju dan posvećen Prepodobnom Vasiliju Ispovedniku              Ubijen muškarac u Preljini              Cena jaja na pijacama od 15 do 35 dinara              Na koji parfem želite da mirišete ovog proleća?              Na koji parfem želite da mirišete ovog proleća?             

 
Капетан Мирослав Радић тужи Србију Стразбуру
Trenutno na sajtu: 590       |       Podeli:
02.11.2018 | 0 коментар(а)



Чачак – Велико веће Уставног суда Србије одбило je недавно жалбу Мирослава Радића (56) из Земуна изјављену против пресуде

Врховног касационог суда 23. децембра 2015. Тако је официр југословенске и српске војске којег је Србија испоручила да би недужан робијао четири године, шест месеци и шест дана у Схевенингену, изгубио све спорове пред нашим правосуђем, тражећи правду.

– Принуђен сам да покренем поступак код Европског суда за људска права у Стразбуру, можда ће они боље разумети да ми је учињена неправда. Није једноставно да тужите странцима своју државу којој сте часно служили, али ни мени нико није рекао: „Извини што си недужан робијао четири и по године” – каже капетан ЈВ Мирослав Радић за „Политику”.

Он је у јесен 1991. командовао четом Прве гардијске моторизоване бригаде ЈНА на ратишту у Вуковару и убрзо (1995) постао хашки оптуженик, под наводом да је, заједно са пуковником Милетом Мркшићем и мајором Веселином Шљиванчанином, починио злочине против човечности и кршио законе и обичаје ратовања.

Ухапшен је по међународној потерници 21. априла 2003. у Београду и смештен у притвор Окружног суда, одакле је 17. маја те године предат Хагу. Одатле је, после суђења и 1.622 дана проведена у тамници, пуштен правоснажном пресудом Међународног кривичног трибунала (МКТ), где стоји: „Није крив ни по једној тачки оптужнице.”

По пуштању из хашке тамнице поднео је одштетни захтев Министарству правде Србије и био одбијен, 10. октобра 2008. Затим је судским путем затражио накнаду штете од 50 милиона динара, али је Виши суд у Београду октобра 2011. пресудио да је захтев неоснован.

Апелациони суд је 2014. аминовао првостепену пресуду. Напослетку, и Врховни касациони суд Србије одбио је Радићев захтев за ревизију, 23. децембра 2015, наводећи у пресуди да „повреда његове слободе и других права није последица кривичног поступка вођеног од судских органа Србије, већ Међународног кривичног трибунала”.

Међутим, Радићеви пуномоћници београдски адвокати Светозар Ж. Павловић и Слободан С. Павловић наглашавали су у жалбама да су чињенице потпуно другачије, документујући да је против Радића у Србији, пре изручења, спроведена истрага, пред истражним судијом и ванпретресним већем Окружног суда у Београду, где су предузимане истражне радње, као што су одређивање притвора, саслушање окривљеног, предаја окривљеног МКТ-у, одлучивање ванпретресног већа по жалби на решење истражног судије…

– Ови поступци трајали су чак десет година и све се то одразило на цео Радићев живот, породицу и радни статус, јер годинама за живот зарађује, као српски јунак, надничећи на грађевинама, зато што је због хапшења избачен из војске. Остају и последице по његову духовну, интелектуалну и целокупну личност, на све што човека чини човеком. Али наши судови на то одговарају да је реч о неком успутном, услужном хапшењу за потребе стране и јаче силе – наглашава Светозар Павловић за наш лист.

Шта стоји на последњем Радићевом степенику на путу до српске правде, у одлуци уставобранитеља?

„Уставни суд указује да против подносиоца жалбе у Републици Србији никада није покренут кривични поступак. Њега је оптужио надлежни тужилац МКТ, а судија претресног већа оптужницу потврдио”, пише у образложењу одлуке УСС, коју је потписала Весна Илић Прелић, председник већа.

И додаје се: „УСС сматра да су овде од кључног значаја овлашћења истражног судије у поступку за предају особа оптужених пред МКТ. Најпре треба указати да истражни судија не испитује правну ваљаност потврђене оптужнице, већ само има обавезу да о њеној садржини информише оптуженог, предочавајући му чињенице које му се стављају на терет. Истражни судија се ни приликом саслушања оптуженог не упушта у основаност разлога који су довели до оптужења.”

ГЗС/Политика, Г. Оташевић




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


politika miroslavradic strazbur

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 158.079.500 посета
Тренутно на сајту: 590 посетилац(a)