који се једини може похвалити да је својевремено био република и то само захваљајући врховном команданту партизанских одреда. Читавих 65 дана потрајао је слободарски дух, јер Ужичка република живела је до 24. септембра до 29. новембра те ратне 1941. године.
„Јосип Броз Тито је имао своју собу у којој је радио. Према сведочењима људи који су тада овде боравили направили смо идентичан распоред који чува дух тих времена. У соби се налазе Титов лични сто, телефон и кревет”, каже за РИНУ, Горан Новаковић историчар и кустос у Народном музеју у Ужицу, где је 2016. године урађена јединствена поставка под називом „Ужичка република”.
Горан Новаковић, историчар
У Ужицу су се окупљали виђени људи, водили политичке и друштвене полемике, а глумци и песници имали су задатак да те сиве, ратне дане бар мало обоје, стога су организовали културне вечери које су грађанима уливали наду у боље сутра.
Једина слободна територија у Немцима окупираној Европи није часила часа, у центру републике, на тада најсавременијим машинама штампали су се примерци Борбе и Ужичких вести који су позивали Србе у народноослободилачку борбу.
„Машина која је тад штампала новине се и дан данас налази у музеју, као и примерци Борбе. На неким од њих, као место издавања наводи се Београд, баш да би се сакрио Титов траг и чињеница да се заправо налази у Ужицу. Задњи број одштампан је у кафани на Златибору, пред упад Немаца”, каже Новаковић.
Титова соба у којој је живео за време постојања Ужичке републике
Иако је постајала само два месеца Ужичка репубила оставила је дубок траг у нашој историји. Бројни су путници намерници који још увек нису заборавили Титову Југославију, па долазе у музеј да виде како је то изгледало некад. Међутим, чести гости су и припадници млађих генерација који наоружани причама очева не заобилазе Ужице.
„Туристи нам најчешће стижу из Словеније, они су поприлично југоносталгични. Занима их како је република функционисала и како су изгледале аутентичне ствари из тог периода. Ниједна екскурзија нас не заобилази, а чини ме се да су ђаци поприлично упознати са историјом из тог периода. Нема тог детета које не зна ко је био Тито”, рекао је историчар Народног музеја у Ужицу.
Аутентична партизанска муниција
Ако се одлучите да обиђите ужички музеј и закорачите у времеплов који ће вас вратити у ратне године, моћи ћете да видите и аутентично оружје које су партизани и производили и користили у исто време, њихове униформе, али и макету оклопног воза који је чак био блиндиран и бомбе му нису могле ништа.
Ужичка репубила престала је да постоји након битке на Кадињачи, када су Немци успели да сруше српско упориште и уђу у Ужице. Партзанске снаге тада су се склониле у Снџак и одатле наставиле свју јуначку борбу против окупатора.
РИНА
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.