Међутим, тим научника из Новог Сада 2014. из области хемије и биохемије почело је са испитивањем концетрата који спречава сушу. У протеклом периоду вршила су се разна тестирања на одређеним културама при чему су постигнути одређени резултати за поједине културе, преноси агенција РИНА.
“Потреба за водом повећава се у време интензивне вегетације – раста, сваке биљке. Примера ради рецимо код кукуруза пред метличање и свилање у време оплодње и у наливању зрна, биљци је неопходна влага како би се нормално развијала. Када се влажност земљишта спусти испод 10% од максималног водног капацитета престаје раст биљке. Потребно је остварити сталну активност биљке од листа стабла и кореновог система јер је у земљишту битан рад микроорганизама који разграђују органске материје. Фолијарна прихрана има за циљ да у пуној вегетацији добије макро и микро елементе. У том стадиуму биљке долази до изражаја наш препарат против суше ”, рекао је Мато Зубац, један од носилаца овог пројекта.
Овај препарат у сушном периоду обезбеђује већи принос у зависности колико је година сушна. Ако то слободно интерпретирамо када је година кишна онда су приноси много мањи односно незнатно већи од приноса не третиране културе. Односно овај препарат ради тако да приноси кукуруза по једном хектару у сушном периоду су идентични као кукуруз у влажном периоду.
„У вишегодишњим анализама и тестирањима ово средство омогућава да влагу привуче са висине ~10м на 1ха има на располагању сваког дана више од 2000л воде,односно 5л воде на 1м2. То омогућава доношење влаге на лист, стабло до кореновог система. Значи да биљка еволуира односно развија се од нижег ка вишем нивоу , те може користити хранљиве материје иако је земљиште суво, влажност ваздуха ~50% и температуре изнад 30ц°“, каже Зубац.
Многи светски научници сматрају да је ово озбиљно откриће, И да ће решити многе проблем када је суша у питању. Међународни жири у Индији, Мароку, Турској, Молдавији, Румунији, Португалији је доделио престижне награде за изум који решава проблем суше у свету.
РИНА (ГЗС)
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.