Ово је предвиђено изменама Закона о ученичком и студентском стандарду, а министар просвете Младен Шарчевић рекао је, представљајући овај пропис на седници скупштинског Одбора за образовање и науку, да је циљ да најбољи академци имају најбоље услове.
Овим законом предвиђено је и да студентска одмаралишта добију допунску делатност, па ће ту студенти моћи да се баве научним истраживањима, да организују обуке, конференције… На седници су образложене и измене Закона о основама система образовања којима ће бити регулисано дигитално уређење просветног система.
Представљен је и Предлог закона о Фонду за науку, којим ће досадашње пројектно финансирање науке бити замењено финансирањем пројеката преко Фонда за науку. За тај фонд из овогодишњег буџета планирано је 500 милиона динара, а за 2020. годину чак пет милијарди динара, од којих би 350 милиона било намењено Фонду, а 4,65 милијарди за научно-истраживачке пројекте.
Најављено је и доношење закона о институционалном финансирању научних радника, који би младим научницима омогућио сигурне приходе. Тај пропис ће омогућити да се бирају најбољи и пројекти који су потребни, док су до сада бирани сви, како научници не би остали без примања.
Такође, Математичка гимназија у Београду и Змај Јовина гимназија у Новом Саду постаће институције од националног значаја.
На седници Скупштине Србије која почиње у уторак наћи се Предлог закона о Фонду за науку и допуне Закона о патентима, док ће се о осталим прописима расправљати на некој од наредних седница.
ГЗС/Новости
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.