су уговор о почетку реализације пројекта превенције нелегалног одлагања отпада, односно чишћења дивљих депонија на територији општине Нова Варош. Укупна вредност пројекта је 2.061.080,00 динара, од чега је учешће Министарства 1.600.000,00 динара (78%), док ће преостали део бити обезбеђен из Буџетског фонда за заштиту животне средине Општине Нова Варош.
Осим за чишћење и уређење дивљих депонија, око 500.000,00 динара биће усмерено и на набавку металних контејнера запремине од 1, 5-7 м3.
„Пројектом ће бити обухваћено осам дивљих депонија на следећим локацијама: ’Петловац’, ’Полигон’, ’Суљина чесма’, ’Марковића чесма’, ’Комарани-усек’, ’Акмачићи – центар’, ’Кокин Брод’ и ’АМСС’. Са постојећим ’дивљим’ депонијама животна средина је веома угрожена, нарочито имајући у виду да је територија општине Нова Варош једна од најшумовитијих општина ( око 42% степен пошумљености), са СРП Увац и Парком природе Златибор, ваздушном бањом Златар Нова Варош не сме и не може допустити да животна средина буде у ризику од загађења. Депоније настају на локацијама које су ’успутне’, увек лако доступне за акумулацију и истовар комуналног и врло често некомуналног и кабастог отпада”, наводе из Општинске управе.
Формиране „дивље“ депоније угрожавају најпре, квалитет живота локалног становништва, а потом и квалитет воде у сливу Увца, квалитет земљишта али и свеукупни биодиверзитет на овом подручју. Пројекат има директан позитиван утицај на заштиту и унапређење животне средине, јер спречава даљу деградацију земљишта и вода.
„Комунално предузеће ЈП ’3.септембар’ ће у наредних месец дана очистизи и уредити све локације под надзором општинске комуналне инспекције. Чишћењем и уређењем наведених локација и уклаљањем „дивљих“ депонија започеће се дугорочни процес на спречавању настанка истих. У Буџетском фонду за заштиту животне средине, општина Нова Варош сваке године издваја и реализује средства из области управљања отпадом и уклањања дивљих депонија. Највећи део средстава се односи на организовано одвожење отпада из сеоских месних заједница”, истичу из Општинске управе.
Процес управљања отпадом је континуитани процес који се мора развијати и напредовати у складу са постулатима заштите животне средине и у складу са плановима управљања отпадом. У складу са свим до сада реализованим пројектима, будуће активности на развоју регионалне санитарне депоније, трансфер станице „Бањица“ и примарне селекције отпада у домаћинствима изискује додатно ангажовање свих актера у локалној заједници.
ПП Медиа / ГЗС
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.