„Na časovima robotike moja nastavnica Milkica Kostić i ja smo dugo razmišljali šta bi mogli da napravimo, a da bude na dobrobit ljudi. Došli smo do zaključka da treba da napravimo naočari za slepe i slabovide. Napravili smo prvi prototip naočara za te osobe koje rade uz pomoć veštačke inteliigencije. Poseduje dva pametna čula, odnosno senzore, poseduje dve ps zujalice, koje kada je čovek bliži, odnosno slepa osoba nekom zidu, stubu ili prepreki one se tada zvučno oglašavaju. One su programirane u java skriptu”, pojasnio je mladi inovator Ivan Topalović.
Ovaj mladi kreator humanoidnog robota stava je da veštačka inteligencija može biti i te kako korisna za ljude.
„Kada znate da ste nekome pomogli, dosta vas to gura napred I dosta motiviše, a ako ne pomažete nikom, onda nemate motivaciju, onda je dosta teže da radite bilo koji posao, a ne samo robotiku I programiranje”, naglasio je ovaj dečak.
Naočari za slepe i slabovide izum budućnosti mladih ivanjičkih robotičara, foto: 4N Studio
Na ovom patentu radio je i Adi Šabanija dečak zadužen za senzorna čula.
„Ovo je moj prvi patent, njega ćemo nadograđivati u budućnosti, dodavaćemo još mnogo senzora, tako da ga možemo poboljšavati”, rekao je Adi Šabanija.
Milkica Kostić je osoba bez koje ovaj srpski izum ne bi došao do izražaja, koja svesrdim zalaganjem deci pruža neophodna znanja iz veštačke inteligencije.
Milkica Kostić, mentor Regionalnog centra za talentovanu decu Čačak, foto: 4N Studio
„Pred nama se nalazi jedan patent za koji ja smatram da će zaista pomoći slepim i slaboviodim licima. Napredujemo u smeru humanoidne robotike, tako da po prvi put imamo jedan prototip naočara za slepe i slabovide koje u potpunosti mogu da se koriste i da budu pravljene u budućnosti u realnom vremenu, te da ih koriste osobe koje imaju neke smetnje sa vidom. Koristimo veštačkui inteligenciju, veštačka čula, a svakako kontrolišemo određenih detektovanih objekata, zahvaljujući senzorici koja se trenutno nalazi, a kasnije će ove naočari biti, takođe, dorađivane, pa ćemo u njih implementirati još senzorike u većem broju. Smatram da će zaista pomoći slepim i slabovidim osobama i toj grupi ljudi ili dece da se u potpunosti mogu orjentisati u prostoru. Znaće kada naiđu na neki objekat, bilo da je u pitanju zid, bilo da su u pitanju neka vrata, tj. bilo kakva prepreka ispred njih. Takođe, planiram sa svojim učenicima sa Ivanom i ostalim polaznicima Regionalnog centra za talente da implementiram veštačka čula koja će im pomoći da znaju kada je noć, a kada je dan. Ukoliko se budu izgubili u prostoru biće ugrađen jean dodatak implementiraćemo ga I još mnogo drugih”, kazala je Milkica Kostić, mentor Regionalnog centra za talentovanu decu Čačak.
Naočari za slepe i slabovide izum budućnosti mladih ivanjičkih robotičara, foto: 4N Studio
Prema rečima mentorke Kostić, korak u budućnost kada su proizvodi srpske pameti u pitanju je siguran u humanoidnoj robotici.
„Nadam se da će ovaj naš izum biti glavni motivator da pokrenemo i druge da naprave nešto slično, da ima veze sa veštačkom inteligencijom, a da u tom smeru humanoidne robotike pomognemo čovečanstvu”, zaključila je Milkica Kostić...
Naočari za slepe i slabovide izum budućnosti mladih ivanjičkih robotičara, foto: 4N Studio
Inače, za svaki uspešan rad bitni su atmosfera I okruženje, a ovi mladi inovatori u Srbiju unose veštačku inteligenciju na pravi i human način i sve za dobrobit čovečanstva.
GZS
Prilog o mladim ivanjičkim robotičarima emitovan na Prvoj televiziji
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.