Баштину бацили у трљак 


Oblačno, povremeno sa kišom, temperatura do 16 stepeni              Srpska pravoslavna crkva i vernici danas obeželavaju dan posvećen Prepodobnom Vasiliju Ispovedniku              Ubijen muškarac u Preljini              Cena jaja na pijacama od 15 do 35 dinara             

 
Баштину бацили у трљак
Trenutno na sajtu: 1134       |       Podeli:
18.08.2021 | 0 коментар(а)



Нова Варош - Неодговорност према наслеђу у порти цркве у селу Радоиња код Нове Вароши и значајном локалитету Гробљаница.

Чистећи порту Цркве Преображења Господњег у нововарошком селу Радоиња, у оближњи трњак и врзину склоњени су и 18 векова стари споменици, чиме је нанета велика штета локалитету Гробљаница у центру села, поред школе.

А овде су, према траговима и записима истраживача, били античка некропола и базилика и средњовековна некропола.

- Камење су склонили мештани у радној акцији са свештеником Милешевске епархије.

Учињено је то под надзором Завода за заштиту споменика културе из Краљева - тврди Зоран Суботић, председник Месне заједнице Радоиња.

У краљевачком заводу, након наших фотографија, одбијају било какво учешће у таквој работи и изненађени су наводима Суботића и бруком села и немаром према баштини.

- Грехота је шта су урадили. Жао ми је што нас нико о томе није обавестио, па што нас нису позвали - каже, за "Новости", Гордана Гаврић, археолог, саветник у Заводу, која је руководила ископавањима пре 18 година. - Па тада смо предлагали заштиту вредног локалитета и отварање лапидаријума. Доћи ћу што пре, да видимо да не остане тако запуштено...

Храм у Радоињи подигнут је и освештан 2013. године. Брука о склањању трагова историје пукла је недавно, пошто се ужички музеј огласио саопштењем да је министарство културе Србије са 800.000 динара подржало пројекат "Виртуелна шетња кроз културно наслеђе нововарошке чаршије". У пројекту дигитализације снимио би се и центар села Штитково, са кућама брвнарама старим и по век и по, као и локалитет Гробљаница у Радоињи.

- Завод из Краљева је у ископавањима, због радова на градњи нове цркве у Радоињи, 2003. године открио темеље базилике и античке и средњовековне споменике. Међу средњовековним споменицима заступљени су сви облици надгробних споменика који се срећу на некрополама стећака: надгробне плоче, слемељаци, сандуци, усадници - пише, поред осталог, Мр Љиљана Мандић, музејски саветник, у "Ужичком зборнику" број 42, објављеном 2018. године.

Својевремено је покојни археолог Милоје Мандић, иначе Радоињац, урадио пројекат лапидаријума споменика са Гробљанице, како би ово село на обали Радоињског језера, услед туристичких амбиција, уз помоћ Општине добило и значајну атракцију.

БЕЛЕЗИ НА САЈЛАМА
СПОМЕНИКЕ са ледине испред цркве према боровима пренели су мештани уз помоћ дизалице, а тешке камене плоче везивали су сајлама - подсећа први комшија Благоје Кезовић, пензионисани наставник историје и географије у ОШ "Гојко Друловић".

 

 

ГЗС/Новости

 




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


spomenik antiKA NAJAVA

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 158.000.050 посета
Тренутно на сајту: 1135 посетилац(a)