ЕПС од октобра акционарско друштво, следи подела и продаја акција 


Vreme danas: popodne kiša, temperatura od 14 do 18 stepeni              Danas isplata redovne naknade za nezaposlene              Peti dan Srpskog festivala svetske muzike              Polaganjem venaca na pet spomenika obeležen Dan opštine Gornji Milanovac             

 
ЕПС од октобра акционарско друштво, следи подела и продаја акција
Trenutno na sajtu: 288       |       Podeli:
16.02.2020 | 0 коментар(а)



Електропривреда Србије (ЕПС) би у октобру требало да постане акционарско друштво, а током 2021. би власт почела

кампању промоције приватизације ЕПС, објавио је данас лист “Данас” позивајући се на изворе у добро обавештеним круговима.Извор листа наводи да ће акције ЕПС као и других државних предузећа бити подељене запосленима и грађанима Србије, а да ће део акција бити понуђен на продају купцу из иностранства.

Према наводима тог извора може доћи до приватизације ЕПС у етапама, јер је предузеће већ подељено у неколико мањих делова.

Према његовим речима, постоји могућност да до продаје ЕПС-а дође у етапама јер је предузеће већ подељено у неколико мањих делова, а да ће власт приватизацију представити као стратешко партнерство, односно да ће држава део власништва задржати у свом поседу као у случају Нафтне индустрије Србије и РТБ Бор.

“Док не прођу избори идеју о приватизацији ЕПС-а власт неће износити у јавност, а након што предузеће постане акционарско друштво уследиће кампања о потреби приватизације, односно проналажења стратешког партнера”, тврди саговорник листа Данас.

Један од разлога због кога власт у Србији веома озбиљно разматра могућност да прода ЕПС је склоност Међународног монетарног фонда ка таквом решењу.

Као један од кључних аргумената због чега ЕПС треба да буде приватизован користиће се процена Фискалног савета, да је у ЕПС током следећих десет година неопходно инвестирати 5,6 милијарди евра, како би “могао да задовољи све већу тражњу за струјом”.

С обзиром на то да власт у Србији нерадо издваја буџетска средства за инвестиције, нарочито ако је реч о милијардама евра, евидентно је да и процена Фискалног савета сугерише да потребна финансијска средства ЕПС треба да пронађе кроз приватизацију.

У прилог мишљења да ће Влада Србије донети одлуку о продаји ЕПС-а говори и то што је ММФ, након посете делегације те финансијске организације Србији, у децембру прошле године оценио да је “ревизија цене струје неопходна како би се обезбедио повраћај целокупних трошкова” након чега је струја у нашој земљи поскупела за 3,9 одсто.

Како тврде експерти за енергетику један од предуслова за продају ЕПС-а је достизање такозване тржишне цене струје, што у пракси значи да би до приватизације она требало да се повећа за још трећину од садашњег нивоа.

ГЗС/ Фонет, Данас




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.801.069 посета
Тренутно на сајту: 288 посетилац(a)