Стиже електронски дневник: Петице и јединице на један "клик" 


U Srbiji danas promenljivo vreme, temperatura do 21 stepen              Đaci u centralnoj Srbiji još danas u školama, a od sutra počinje prolećni raspust              Sutra otvaranje zatvorenog bazena u Gornjem Milanovcu              Za praznike rezervisano više od 80 odsto turističkih kapaciteta u Srbiji              Raspisani lokalni izbori 2. jun u 66 jedinica lokalne samouprave             

 
Стиже електронски дневник: Петице и јединице на један "клик"
Trenutno na sajtu: 397       |       Podeli:
16.08.2017 | 0 коментар(а)



Оцена са контролног теста уписана плавом, а са писменог црвеном хемијском, плусеви и минуси написани графитном - у многим школама отићи ће у прошлост.

У 60 школа широм Србије, од 1. септембра више неће бити дневника са којима наставници улазе у учионицу, уписују наставну јединицу и одсутне ученике. Уводе се електронски дневници, који ће постојати на посебном порталу, а различите нивое приступа имаће наставници, родитељи, директори, али и ученици.

Током школске године, пројекту ће се прикључивати и остале школе, а за највише две године сви подаци у школама требало би да буду искључиво електронски. За укључивање у пројекат е-дневника школама не треба ништа осим обичног рачунара и везе са интернетом.

Е-дневник омогућиће анализу ученичких успеха по одељењима, генерацији, на нивоу једног предмета, а родитељи ће сваког дана имати увид у школске резултате свог детета.

"Према препоруци психолога, наставници ће моћи да виде само оцене из свог предмета, а разредне старешине сва постигнућа", објашњава, за "Новости", Бојан Радић из Министарства просвете, науке и технолошког развоја. - Родитељи ће моћи да виде све оцене и изостанке ученика. Још једна препорука психолога била је да родитељи добију увид у оцене тек након 48 сати, како би деца имала времена да објасне како су зарадила одређену оцену.

Већина података које ће видети запослени у просвети биће у виду процената, без персоналнизације - колико ученика је одлично, колико изостаје. Подаци добијени у реалном времену помоћи ће, на пример, да се у време епидемије грипа, према броју деце која нису на настави, процени има ли основа за прекидање наставе.

Директори ће моћи да пореде успехе своје школе са другима, али само на нивоу анонимних бројки. Неће располагати подацима о конкретним школама. Ученици ће видети све податке о оценама, изостанцима и коментарима наставника.

"Сваки ученик, родитељ, наставник или директор добиће своју шифру, а приступ подацима је подељен на три нивоа", каже Радић. - Електронски дневници налазиће се на интернет страници eprosveta.rs, али она ће свој прави изглед имати тек од 22. августа, када почиње обука за наставнике из школа које су укључене у пилот-пројекат и које ће прве добити е-дневник.

Наш саговорник објашњава да је е-дневник део ширег пројекта е-просвете, у који је укључено 200 школа. Реч је о пројекту потпуне дигитализације просвете, путем неколико портала.

У појединим школама већ постоје електронски дневници, који су школе саме плаћале и који се воде паралелно са папирним. Нови е-дневник за школе је потпуно бесплатан, у потпуности замењује класични дневник, а Министарство просвете гарантује безбедност података.

Е-ЛЕКТИРА

Осим приступа оценама, изостанцима и коментарима наставника, ученици ће моћи да приступе и електронској лектири. Тако ће сви они који не успеју да пронађу потребну књигу у библиотеци моћи да је прочитају "логујући се" на е-дневник.

Новости




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 158.243.284 посета
Тренутно на сајту: 397 посетилац(a)