припреме мештана за сусрет захвалних Американаца и сељана чији родитељи су спасавали њихове претке.
Тако ће се на свечаности на Горском аеродрому обратити председник Србије Александар Вучић и поздравити амбасадоре и војне представнике највећих сила на свету (Велике Британије, Француске, Америке). Свој долазак већ је потврдио британски војни аташе Ник Илић који ће у Прањане стићи са британским генералом чије има нисмо успели да сазнамо.
После церемоније на Галовића пољани, присутни ће посетити цркву у Прањанима и присуствовати помену људима који су учествовали у овој оперцији.
Програм се наставља у ОШ „Иво Андрић“ где ће званице и гости обићи школу и спортску халу. Затим ће присуствовати церемонији доделе захвалница породицама чији су преци чували пилоте током мисије. Ученици осмог разреда који су урадили три кратка филма о Прањанима, мисији „Халијард“ и Дому здравља „Џон Кингсбури“ такође ће добити захвалнице и награде. Остали ђаци ће се такмичити у прављењу авиона од папира и дужини њиховог лета. Два најуспешнија ученика као награду ће добити бицикл.
По завршетку програма гости ће уживати у пикнику и музици коју ће изводити оркестар америчке војске из Келна.
Стижу потомци спашених пилота
Како ГЗС сазнаје на Галовића поље стићи ће око 50 потомака спашених пилота и неколико потомака Американаца српског порекла који су учествовали у организацији Мисије „Халијард. Међу Американцима специјалцима из ОСС (америчке обавештајне службе) који су учествовала у припремању операције спасавања, долази ћерка Ника Лалића, Стефани, и Ксенија Вујановић Вилкинсон, ћерка Џорџа Војиновића, са својом кћерком Џулијом.
Син пилота Тед Бајфилд, најпре ће обићи потомке људу у Ћуприји, који су током операције Халијард 1944, спасли његовог оца сигурне смрти. Свој долазак најавио је и потомак пилота из Тексаса, који је једини у то време имао џепни апарат. Он ће донети никада необјавељене фотографије из Прањана као и Дражин прстен који је остао у поседу његове породице.
Иначе, Мисија „Халијард" се сматра за једну од најуспешнијих спасилачких операција изведених иза непријатељских линија у историји ратовања. Тада је око 1.000 америчких припадника ваздухопловних снага оборено изнад окупиране Југославије, од којих је велики број завршио у Србији. Село Прањани је место где је почело спасавање више од 500 савезничких пилота у августу 1944. тако што је уз помоћ локалног становништва направљена писта на коју су могли да слете амерички авиони како би евакуисали пилоте.
ГЗС
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.