Динар на самом врху листе међу 25 конкурената 


Nagradni konkurs „Najlepše želje pišu se ćirilicom“              U Srbiji danas do 17 stepeni              Gondola od danas u redovnom režimu rada              Čestitke za nove uspehe i priznanja užičkih gimnazijalaca              Sportske igre mladih od sutra u Ljuboviji              Todorović: studija je pokazala da postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda ni na koji način ne ugrožava stanovništvo             

 
Динар на самом врху листе међу 25 конкурената
Trenutno na sajtu: 369       |       Podeli:
09.12.2019 | 0 коментар(а)



Српски динар није ни прецењен ни потцењен, већ реално вреднован, и због тога се нашао на самом врху листе валута укупно 25 земаља у развоју

из целог света, наводи се у истраживању једне од најзначајнијих финансијских институција на свету ЈП Морган.

Ова институција је у свом извештају о очекиваним макроекономским и финансијским кретањима у земљама у развоју за 2020. годину истакла да је српски динар реално, односно исправно вреднована валута.

"Од укупно 25 анализираних валута земаља у развоју из целог света, као потпуно реално вредновани истакнути су - српски динар и филипински песос, уз веома блага одступања од такозване фер вредности још двеју светских валута земаља у развоју - мексичког песоса (MXN) и перуанског сола (PEN)", наводи се у извештају ЈП Морган.

Валуте 21 земље у развоју окарактерисане су истовремено као прецењене или потцењене, наводи се у извештају у који је "Блиц Бизнис" имао увид.

Како се истиче, фактори који су допринели оваквој оцени вредности динара су вишеструки.

На првом месту је раст продуктивности и учешће инвестиција у БДП-у, затим веома висок прилив страних директних инвестиција, као и смањена екстерна рањивост земље и смањење учешћа спољног дуга у БДП-у.

Учешће спољног дуга у БДП-у Србије је од 2015. године до половине 2019. смањено за више од 10 процентних поена - са 73,5 одсто на 63,3 одсто.

"Ово је још једна потврда да Народна банка Србије води исправну монетарну политику и да коментари појединих економиста о евентуалној ’прецењености динара’, односно тврдње да НБС ’вештачки држи курс на одређеном нивоу’ - нису утемељене. Закључак је посебно значајан јер долази од потпуно независне и непристрасне међународне институције са високим реномеом", оценили су у НБС резултате истраживања.

 ГЗС/ Танјуг




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


dinar lista novac

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.482.226 посета
Тренутно на сајту: 370 посетилац(a)