Држава сиромашнима плаћа адвоката 


Oblačno, povremeno sa kišom, temperatura do 16 stepeni              Srpska pravoslavna crkva i vernici danas obeželavaju dan posvećen Prepodobnom Vasiliju Ispovedniku              Ubijen muškarac u Preljini              Cena jaja na pijacama od 15 do 35 dinara             

 
Држава сиромашнима плаћа адвоката
Trenutno na sajtu: 1145       |       Podeli:
24.09.2019 | 0 коментар(а)



Правну помоћ коју неће сами плаћати од 1. октобра, када почиње примена закона, моћи ће да добију корисници новчане,

социјалне помоћи или дечјег додатка, као и они који то нису, али би због финансирања из сопственог џепа, у конкретној правној ствари, видно осиромашили.
- Реч је о онима за које је на основу расположивих података процењено да се налазе у најтежој финансијској ситуацији, као и онима који би сношењем трошкова судског поступка и награде за рад адвоката фактички били изједначени са првом групом - објашњавају у Министарству правде.
Ово право имају и припадници рањивих група, без обзира на финансијско стање: деца о чијем се праву, обавези или интересу одлучује пред судом или другим органом, жртве насиља у породици, особе које траже азил, избеглице, лица под супсидијарном заштитом, интерно расељени, особе са инвалидитетом, они који остварују заштиту од тортуре и нечовечног поступања, или трговине људима.

Бесплатну правну помоћ пружаће адвокати и службе правне помоћи у јединицама локалне самоуправе. Осим њих, и удружења могу непосредно да пруже бесплатну помоћ у поступцима остваривања права на азил и заштиту од дискриминације. Удружења која се баве заштитом људских и мањинских права и слобода могу да пружају бесплатну помоћ жртвама породичног, партнерског или сексуалног насиља, као и у заштити права ЛГБТ особа, Рома, деце, особа са инвалидитетом.

Да 1. октобра почиње примена закона на који је Србија чекала 15 година, подсетила је и министарка правде Нела Кубуровић:

- Битно је да се омогући једнак приступ правди свим грађанима, да они који до сада нису били у могућности да остваре своје право то сада могу. Битно је и да имамо државу која је финансијски стабилна и која може да обезбеди таква новчана средства, јер то нису мали износи - каже Кубуровићева.

Трошкови поступка и услуге пружалаца помоћи биће финансирани из републичког и буџета локалних самоуправа, као и из пројектног финансирања и донација.

Процедура

Грађанин коме је потребна бесплатна правна помоћ прво се обраћа органу управе у јединици локалне самоуправе. Овлашћени службеник разматра његов захтев и, ако су испуњени услови, упућује га на регистрованог пружаоца бесплатне правне помоћи. Он се може и непосредно обратити пружаоцима помоћи ако му је потребна информација, помоћ у попуњавању формулара, или правни савет, што чини 80 одсто правних услуга.

Уводи се регистар

Законом се уводи контрола квалитета и одговорност за савесно и професионално пружање бесплатне помоћи. Уводи се и регистар пружалаца, који води Министарство правде, као и обавеза општина и градова да формирају службе бесплатне правне помоћи.

ГЗС/Новости




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.999.631 посета
Тренутно на сајту: 1146 посетилац(a)