скупштине Процеса сарадње у југоисточној Европи усвојио је у Подгорици резолуцију у којој се налазе препоруке и циљеви реформи образовног система земаља региона.
У резолуцији се између осталог истиче обавеза свих учесника да на што нижи ниво смање број лица који рано напуштају систем образовања и прилагоде га нивоу ЕУ. Домаћин седнице била је скупштина Црне Горе, а скупу се обратио министар образовања Дамир Шеховић.
Србију је на овом одбору представљао чачански посланик Марко Парезановић, који је у свом излагању представио сет образовних закона које је скупштина Србије донела крајем прошле године.
"Србија предњачи у реформи образовног система у односу на земље региона. Посебно је приметно у броју високообразованих лица међу запосленима где Србија убедљиво предњачи у односу на регион, као и по броју лица која рано напуштају систем образовања где је Србија на дну листе. Из ових поређења изузете су земље ЕУ. Као један од највећих проблема у региону колеге су истакле нефункционалност знања и доминацију друштвених наука над природним, што је у економском смислу негативно. Ми смо једина земља која има закон о дуалном образовању, али сада видимо да и остале земље региона крећу тим путем. Низ промена које смо јесенас направили иду у правцу јаче сарадње високообразовних установа и привреде. Ту мислим и на оснивање савета послодаваца при високошколским установама, могућност оснивања старт ап компанија од стране наставника и студената, увођење експерата из привреде у наставни процес. Информатика као обавезан предмет и деца која у најранијем узрасту уче програмирање такође су добар пример праксе. Далеко лошија ситуација је у Албанији, на Косову, али и у БиХ због нестабилне политичке ситуације,“ казао је Парезановић
Седницу је напустио представник Приштине, незадовољан јер се у тексту резолуције Косово не третира као држава.
"Ниједна чланица ПСЈИЕ није подржала захтеве Приштине, а подсетићу да је на прошлогодишњем самиту у Дубровнику уз присуство председника држава договорено да Београд буде седиште транспортне заједнице, што је недавно потврђено у Бриселу, али је важно што је Србија и том приликом добила подршку из целог региона. Приштина не може имати елементе државности, то су договори на које су сами пристали и тим пре ми није јасно њихово понашање, " рекао је Парезановић.
Процес сарадње у југоисточној Европи постоји од 1996. године, а Србија учествује од 2000. године. Тренутно процесом преседава Словенија у којој ће се одржати пленарна седница у aприлу на којој ће поред посланика учествовати и председници парламената 12 земаља југоисточне Европе.
Глас западне Србије
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.