у парламент ући странке које су досад биле ванпарламентарне и испод цензуса.
Када је реч о владајућој коалицији око напредњака, Пејић за Српски телеграф истиче да СНС стандардно има подршку већу од 50 одсто, а од партија које су у коалицији са СНС-ом, каже да преко цензуса самостално могу да пређу ПУПС Милана Кркобабића и Социјалдемократска партија Србије Расима Љајића.
Анализе су, како наводи, показале да ПУПС има 3,6 одсто подршке грађана, а СДПС нешто мало испод три процента, али озбиљну тенденцију да пребаци тај праг, посебно зато што је мањинска странка.
"Све остале партије из актуелне владајуће коалиције, међу којима су Вулинов Покрет социјалиста и ПС С Богољуба Карића, морале би прилично да се потруде за скупштинску карту", каже Пејић.
Он додаје да ће спуштање изборног прага са пет на три одсто омогућити и радикалима опстанак у посланичким клупама, јер је, како је навео, подршка Шешељевој партији на историјском минимуму - свега 3,2 одсто.
Пејић предвиђа да ће изборно изненађење бити покрет Метла, чија је окосница ДШ, а да ће разлог за славље имати и блок странака предвођених Александром Шапићем.
Занимљиво је, оцењује Пејић, да би бирачи дали значајну подршку новом савезу странака који би чинио део Демократске странке, тј. посланици и функционери који су против бојкота, Странка модерне Србије, као и партије Ненада Чанка и Зорана Живковића.
Према истраживању Фактор плуса из децембра 2019. године, СНС има подршку 52,9 одсто грађана, СзС 10,1 одсто, СПС 9,8 одсто, ПСГ 6,5 одсто, СПАС 4,1 одсто, ПУПС 3,6 одсто, а СРС 3,2 одсто.
СДПС има 2,7 одсто, ДС С (Покрет Метла 2020) 2,4 одсто подршке грађана на изборима, показало је истраживање.
ГЗС/ Танјуг
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.