оснивању манифестације 1960. године, базирани на регионалном културном и уметничком простору мапираном још од времена Прве југословенске уметничке изложбе и Прве ликовне колоније у Сићеву (1904, 1905), чији је покретач, организатор и реализатор управо била Надежде Петровић.
Назив изложбе алудира на популарни усклик који одражава индустријски и модернизацијски напредак Србије крајем XIX и почетком XX века, који је тежио југу, када је кроз Сићевачку клисуру прошла железничка пруга, возећи у Сићево и учеснике Прве југословенске колоније 1905. године. Са друге стране овај префикс „јужни“ прожет је у називу Југославија, али и бројним другим конотацијама које говоре о потребама миграција и кретања, било да су оне изазване природним законитостима екосистема, или неким другим катаклизмама ратне, економске или неке друге врсте трауме. Насупрот томе природна потреба за југом, данас је замењена хрлењем на запад у свим сегментима људских потреба, сигурносних, економских, образовних, интелектуалних, културолошких па и уметничких, које нам свакодневно говоре о стању друштва у коме тренутно обитавамо.
Данас постјугословенски простор и поред државне разуђености и бројних историјских и политичких турбуленција има хомогене уметничке везе и непрекинуте линије сарадње, блискост уметничких концепција видљивих у новим уметничким појавама па је намера селекторке управо на нагласку дијалога и блискости ових простора посматрано кроз призму данашњег времена.
3. октобар – 10. новембар 2020.
Организација и реализација: Уметничка галерија Надежда Петровић’’, Чачак
Селектор: проф. др Сарита Вујковић
Игор Антић (Србија/Француска)
Радош Антонијевић (Србија)
Катарина Алемпијевић (Србија)
Јака Бабник (Словенија)
Игор Бошњак (БиХ)
Женет Вангели (Северна Македонија)
Златан Вехабовић (Хрватска)
Наталија Вујошевић (Црна Гора)
Игор Грубић (Хрватска)
Даница Дакић (БиХ/Немачка)
ДиСтруктура (Србија)
Урош Ђурић (Србија)
Биљана Ђурђевић (Србија)
Правдољуб Иванов (Бугарска/Аустрија)
Irwin (Совенија)
Далибор Мартинис (Хрватска)
Раденко Милак (БиХ)
Младен Миљановић (БиХ)
Душан Оташевић (Србија)
Владимир Перић Талент (Србија)
Ведран Перков (Хрватска)
Весна Перуновић (Србија/Канада)
Лала Рашчић (БиХ)
Селма Селман (БиХ/САД)
Камен Стојанов (Бугарска/Аустрија)
Предраг Терзић (Србија)
Јелена Томашевић (Црна Гора/БиХ)
Вук Ћук (Србија)
Јусуф Хаџифејзовић (БиХ)
Јасмина Цибиц (Словенија/Велика Британија)
ГЗС