poštanska  - velika leva
close
banner-itembanner-itembanner-itembanner-item

Замислите Србију без шума - нисмо далеко

29/12/2016
image-gallery-item
Фото: Глас западне Србије
Нова Варош/Рудник - Сушење шума у Србији последњих година добија размере епидемије, упозоравају стручњаци Института за шумарство. Пошумљеност Србије је 29 одсто,

што није ни трећина територије, а због сушења стабала, летњих пожара и зимских ледених киша, у неким крајевима ситуација је критична.

Појачано сушење стабала које је узело маха у 2012. години довело је шуме у Србији у катастрофално стање. У последње три године се осушило 500.000 кубика дрвета. Са Института за шумарство Београд др Златан Радуловић је истакао да опасност по шуме вреба током целе године, а најгори су летњи пожари и зимски ледоломи, па стручњаци института за шумарство редовно прате стање на стаблима. Најугроженији локалитети у западној Србији су на Голији, Златару, Муртеници, Тари.

"Оно што је специфично за Србију је то да је угрожена Панчићева Оморика и на појединим локалитетима је од 20 до 60 одсто стабала осушено”, изјавио је Радуловић.

Фото: Глас западне Србије

Са Института за шумарство у Београду др Иван Миленковић је рекао да је један од најчешћих узрочника сушења стабала управо промена климе и пренамножење инсеката и гљива.

“Неки први знак да је стабло заражено је промена четина. Када је реч о сувим стаблима неопходно је што пре да буду извучена из шуме, јер су оне практично извор заразе за здрава стабла”, рекао је Миленковић.

Од укупне пошумњености у Србији 53 одсто је у приватном власништви, а 47 у државном. Узрочници сушења шума не познају власничке односе. Па стручњаци упозоравају да мере које се предузимају морају да се спроводе истовремено.

Глас западне Србије

Podeli

facebooktwitterpinterestredditlinkedinwhatsappvibertelegrammail

Dodaj komentar

Ime i prezime
Komentar

Dodaj sliku

image-gallery
|
Dodaj linkclose
1+1=

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.

desna gif velika planeta sport do

locationŽupana Stracimira 9/1, Čačak

mailredakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com


Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.


Izrada: DD Coding

© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.