што није ни трећина територије, а због сушења стабала, летњих пожара и зимских ледених киша, у неким крајевима ситуација је критична.
Појачано сушење стабала које је узело маха у 2012. години довело је шуме у Србији у катастрофално стање. У последње три године се осушило 500.000 кубика дрвета. Са Института за шумарство Београд др Златан Радуловић је истакао да опасност по шуме вреба током целе године, а најгори су летњи пожари и зимски ледоломи, па стручњаци института за шумарство редовно прате стање на стаблима. Најугроженији локалитети у западној Србији су на Голији, Златару, Муртеници, Тари.
"Оно што је специфично за Србију је то да је угрожена Панчићева Оморика и на појединим локалитетима је од 20 до 60 одсто стабала осушено”, изјавио је Радуловић.
Фото: Глас западне Србије
Са Института за шумарство у Београду др Иван Миленковић је рекао да је један од најчешћих узрочника сушења стабала управо промена климе и пренамножење инсеката и гљива.
“Неки први знак да је стабло заражено је промена четина. Када је реч о сувим стаблима неопходно је што пре да буду извучена из шуме, јер су оне практично извор заразе за здрава стабла”, рекао је Миленковић.
Од укупне пошумњености у Србији 53 одсто је у приватном власништви, а 47 у државном. Узрочници сушења шума не познају власничке односе. Па стручњаци упозоравају да мере које се предузимају морају да се спроводе истовремено.
Глас западне Србије
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.