Окупљање у селу Ба на Савиндан 


U Srbiji danas promenljivo vreme, temperatura do 21 stepen              Đaci u centralnoj Srbiji još danas u školama, a od sutra počinje prolećni raspust              Sutra otvaranje zatvorenog bazena u Gornjem Milanovcu              Za praznike rezervisano više od 80 odsto turističkih kapaciteta u Srbiji             

 
Окупљање у селу Ба на Савиндан
Trenutno na sajtu: 548       |       Podeli:
26.01.2018 | 0 коментар(а)



Мионица / Ба – Сутра на Савиндан одржаће се сећање на чувени Башки Конгрес који је одржан 27. јануара 1944.

у овом селу. Сусрет је заказан у 13:00 часова. Замишљено је да тога дана о значају конгреса и првом покушају Драже Михаиловића да уједини Србију и све патриотске странке у њој осим комунистичке, говоре еминентни иторичари.

Према речима Антонија Ђурића свој долазак су потврдили протојереј проф. др Велибор Џомић најближи сарадник митрополита Амфилохија и протођакон др Љубомир Ранковић из Шапца а очекује се долазак академика Матије Бећковића.

,,Скоро милион људи је нестало у тим временима. Само на Кадињачи страдало је око 300 Срба, док је на другој страни погинуо један немачки војник и један је био рањен. Истерали су голорук народ да брани Тита. То је злочин. Ово би требало да буде Сабор помирења и праштања одакле ћемо позвати све Србе да се уједине. Идеја је да се подигне споменик жртавама комунистичке тираније. Желимо да се пред тим спомеником помире потомци четника, партизана и сви остали, и да се зукуну да никада више неће дићи руку једни на друге. То је једино право помирење,“ каже Антоније Ђурић који ће бити један од беседника у селу Ба.

фото: kingdom-of-yugoslavia-in-ww2.com

Иначе, Светосавски конгрес одржан је као пандан Другом заседању АВНОЈ-а које је организовала КПЈ крајем 1943. године. Конгрес су одржали припадници Југословенске војске у отаџбини.

Светосавски конгрес је умногоме одлучивао о будућем уређењу југословенске државе. Као што су главне одлуке биле АВНОЈ-а формирање НКОЈ-а који ће до формирања прве владе играли улогу закодавног и извршног тела нове државе, тако је Светосавски конгрес прихватио потпуно различита схватања по питању државног уређења после рата. Сагласио се да се Југославија уреди као конфедеративна држава у облику уставне и парламентарне народне монархије.

Међутим, диференцијација снага у земљи је већ била завршена. У односу на одлуке са Другог заседања АВНОЈ-а, одлуке са Башког саветовања су биле касно донете и њихово спровођење је било немогуће. Поред тога, показана је и велика слабост читаве организације по националном питању. Рачунајући Омладински конгрес пред крај 1943. године, ово је био тек други скуп политичких личности организације ЈВуО, док су представници КПЈ иза себе имали сијасет таквих политичких саветовања.

Поред тога, Башка резолуција није лепо била прихваћена у народу. Мирослав Спалајковић, портпарол Недићеве Србије је критиковао Светосавски конгрес и четничко величање 27. марта. Лоша концепција политичке организације и непостојање чврстог програма, условили су да савезници виде у КПЈ политички јачег и војнички организованијег савезника са чврстим програмом и јасним циљевима, па су због тога и напустили линију организације ЈВуО и последњих година рата умногоме помогли победи револуционарних снага у земљи.

Зато се равногорски конгрес у односу на АВНОЈ сматра закаснелим конгресом.

Глас западне Србије

 




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 158.164.039 посета
Тренутно на сајту: 549 посетилац(a)