poštanska  - velika leva
close
banner-itembanner-itembanner-itembanner-item

Наставља се истраживање археолошког налазишта Чуљевина у Пријевору

14/01/2020
image-gallery-item
Фото: Народни музеј, Чачак
Чачак – Пре скоро пола века мештани чачанског села Пријевор сасвим случајно открили су археолошко налазиште Чуљевине, кад је на имању изорана скулптура каменог лава.

Убрзо су кренула и археолошка истраживања која су потврдила да се у Шумадију налазе темељи касноантичке породичне гробнице из IV и почетка V века наше ере. „Откривени су темељи три просторије неједнаких димензија, али унутрашњост прве две није истражена.
Трећа највећа просторија такође је делимично истражена. У њеном југозападном делу је откривен зидани гроб на свод у коме су пронађени остаци две индивидуе и фрагментовани гробни прилози“, рекла је за РИНУ Делфина Рајић, директор Народног музеја у Чачку.

г

Фото: Народни музеј, Чачак

Након 50 година дошло се до нових значајних открића о прошлости Пријевора и целог чачанског краја. Ове године су у потпуности истражене две приступне просторије и
започето је ископавање треће највеће одаје.
„Сада је јасно да су две улазне просторије служиле погребним обредима и биле на неки начин украшене сликаним тракама црвене, плаве и окер боје, на белој основи.
У трећој највећој одаји коришћеној за сахрањивање откривен је још један римски зидани гроб, по димензијама скоро двоструко већи од претходно откривеног из 1977. године.
Од покретних налаза се може издвојити један украшени цилиндрични предмет од кости. Такође нова ископавања су омогућила да се касније гробље формирано на рушевинама
касноантичке гробнице определи у период IX – XI века. Налази, а посебно гробни, из овог периода у области горњег тока Западне Мораве су веома ретки, тако да нова истраживања представљају значајан допринос у познавању средњовековне прошлости Чачка“, истиче Делфина Рајић.

Налази који су тада откривени се налазе у сталној поставци Народног музеја - камена скулптура лава, стаклена боца, стаклене чаше као и сребрна појасна копча,
сребрне игле. Такође је делимично истражено касније гробље које је настало на рушевинама римске гробнице. Руководилац истраживања је Александра Гојгић археолог Народног музеја Чачак, а сарадници Вујадин Вујадиновић и Љубинка Павловић археолози из Чачка. Ископавања су финансирана из редовног програма Народног музеја Чачак.
Потенцијал Чуљевине као археолошког локалитета није исцрпљен тако да ће се истраживања наставити током 2020. године.

 

ГЗС/РИНА

 

Istrazivanje arheoloskog nalazista culjevina prijevor delfina rajic

Podeli

facebooktwitterpinterestredditlinkedinwhatsappvibertelegrammail

Dodaj komentar

Ime i prezime
Komentar

Dodaj sliku

image-gallery
|
Dodaj linkclose
1+1=

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.

desna gif velika planeta sport do

locationŽupana Stracimira 9/1, Čačak

mailredakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com


Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.


Izrada: DD Coding

© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.