прошле године, каже Вукосав Саковић из Удружења Жита Србије.
Оптималан рок за сетву је почео 5. октобра, и траје до 25. октобра, рекао је Саковић за Танјуг и навео да у пракси сетва жита траје цео октобар и новембар у зависности од временских прилика.
Напоменуо је да ове године временске прилике не иду на руку сетви због кише.
За сада је, каже, пшеница засејана на 10 одсто планираних површина.
Саковић је рекао да су произвођачи ове године показали веће интересовање, па је могуће да се засеје можда нешто више од 600.000 хектара у зависности од временских прилика.
Упитан колика је потражња за пшеницом на тржишту, с озбиром на пандемију корона вируса, Саковић наводи да је регионално тржисте доста „мирно“ и да нико не прави залихе, али да је ситуација другачија на великим светским тржиштима.
„Велика светска тржиста, попут Кине, Египта и Блиског Истока праве залихе, купују више него у истом периоду прошле године. Не зна се каква ће ситуација бити у вези са пандемијом корона вириса. Проблеми су и са траснпортом, па желе да се обезбеде на време“, каже Саковић.
ГЗС / Танјуг
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.