који је намењен теже запошљивим категоријама, изјавио је директор Националне службе за запошљавање (НСЗ) Зоран Мартиновић.
"Ово је један од 20 центара за информисање и професионално саветовање (ЦИПС) које смо опремили. У Србији ће бити отворено 20 ЦИПС-ова, од тога 10 у просторијама НСЗ, и исто толико у просторијама локалних самоуправа. Поред ове услуге отварамо још 60 клубова за тражење посла који се такође опремају из пројекта и 80 самоуслужних радних станица широм Србије што је само једна од компоненти овог пројекта који је вредан 10 милиона евра од чега је 6,5 из донација, дакле из ЕУ из предприступне помоћи", истакао је Мартиновић.
ЦИПС је заправо намењ незапосленим лицима, каже он објашњавајући да ће моћи да се добију и савети да се лица информишу у вези избора занимања, професионалног и каријерног саветовања као и друге услуге које могу да се понуде незапосленим лицима у процесу налажења посла.
"У ЦИПС-у ће радити искључиво психолози. Иначе споразуми су потписани са више од 80 локалних самоуправа, јер ће се оне активно укључити у овај пројекат и имати значајну корист као и незапослена лица и послодавци из онога што ће бити пласирано кроз овај пројекат који траје до 2017. године. Идеја је међутим да се сви ови центри одрже и након истека важности гранта", рекао је Мартиновић.

Директор НЗС Зоран Мартиновић, фото: Глас западне Србије
Саветница за планирање каријере Анђелка Маринковић, каже да ће бити унапређене услуге у професионалној орјентацији и планирању каријере односно каријерног вођења и саветовања где ће се вршити информисање и саветовање о могућности каријере незапослених лица, затим запослених лица која желе да промене занимање, ученика основних и средњих школа, студената и свих других заинтересованих лица, а подразумева се да ће сви заинтересовани овде моћи да добију информације из света рада и образовања.
"Инфмисање ће се радити индивидуално и групно, а организоваћемо радионице и предавања из области професионалне орјентације. Израђиваћемо и разне информативне материјале, приручнике, информаторе а такође ћемо учествовати на сајмовима професионалне орјентације и образовања. У Чачку је услугом професионалног саветовања обухваћено 187 лица, од тога је једна половина незапослених, а друга су ученици основних и средњих школа. Прва радионица која ће у оквиру ЦИПС-а бити организована је тренинг самоефикасности која је специфична, јер ће на њој учествовати 12 особа са инвалидитетом који спадају у теже запошљиве категорије на евиденцији НСЗ", истакла је Маринковић.
Глас западне Србије