Osim redovnih prodajnih aktivnosti, razgovora sa zainteresovanim posetiocima, održane su i zanimljive radionice, a prikazani su i različiti sadržaji koje ustanova nudi. U susret Svetskom danu audio-vizuelne kulturne baštine koji se obeležava 27. oktobra čačanska Biblioteka je predstavila unapređenu verziju aplikacije Bukmarker.
Zahvaljujući saradnji sa platformom „Knjiga priča” svi članovi odnedavno mogu besplatno da pozajme i slušaju audio-knjige koje su izdvojene u zasebnu kategoriju u okviru pomenute aplikacije. O svojevrsnom elektronskom dnevniku čitanja govorili su bibliotekari i saradnici na projektu. „Putem Bukmarkera mogu se razmeniti iskustva o pročitanom, uneti beleške, citati, komentari i ocene. On omogućava interakciju između čitalaca i knjiga, a sada ima i novu opciju”, istakao je direktor Gradske bibliotke Čačak dr Bogdan Trifunović, pozvavši ostale biblioteke i njihove članove da koriste ovu uslugu. Kako joj se pristupa, šta su Bukmarker priče i kako se one kreiraju, na koji način funkcionišu virtuelne čitaonice, čemu služe pojasnile su bibliotekari Nevena Bečanović i Irena Planinčić. Da se platformi „Knjiga priča” može pristupiti preko unapređene verzije aplikacije Bukmarker i o tome kako novi digitalni formati utiču na pisanu reč i štampane knjige istakao je Nenad Iđoški, osnivač platforme. On je naglasio da cilj nije da se čitanje potpuno zameni slušanjem, već da se ta dva prisutupa kombinuju i usklade sa svakodnevnim obavezama. „Uvideli smo da u bibliotekama leži veliki potencijal i težili smo da aplikaciju prilagodimo tako da se audio-knjige pozajmljuju na isti način kao i one u fizičkom obliku. Korisnik dobija pristup zvučnom zapisu na svom nalogu i može ga slušati 21 dan bez interneta, nakon čega on nestaje”, kazao je Iđoški.
Ovom sajamskom predstavljanju prethodile su i aktivnosti koje su bile namenjene deci, a na radionici i kvizu koji je vodila bibliotekar Biljana Arsić učestvovali su osnovci iz Lazarevca. Oni su na interesantnom „putovanju kroz dragulj Kariba” otkrili mnogo toga o Kubi, zemlji fantastičnog prirodnog bogatstva, o njenoj kulturi, muzici, plesu, hrani, koja je inače ovogodišnji počasni gost Sajma.
Posetioci Štanda Gradske biblioteke „Vladislav Petković Dis” mogli su da pogledaju i izložbu „Zvukom pisaće mašine”, a decu je najviše privukao eksponat – njima nepoznata i neobičana sprava ili „klavir koji piše”. Gledano brojkama 67. Međunarodni beogradski sajam knjiga posetilo je oko 200.000 ljudi, a najstarija ustanova kulture u Čačku je osim predstavljanja vredne izdavačke delatnosti i pomenutih sadržaja proširila krug saradnika i korisnika. Upriličeni su brojni neformalni susreti i razgovori sa pesnicima, piscima i kolegama, a zadovoljna lica posetilaca su potvrdila da bibliotekari u svojoj misiji i dalje vredno istrajavaju.
GZS
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
+381 60 5000 150, +381 032 347 001
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2024. Sva prava zadržana.