из драгачевске капетаније, како се тада звао овај крај. Њена историја дугачка је и препуна занимљивих података, о чему сведочи и монографија коју је издала школа. Ова својеврсна драгачевска „Сорбана” одшколовала је и научила првим бројевима и словима на хиљада младих Драгачеваца (неки тврде и стотине хиљада) који су отишли у свет, а многи су и остали на прадедовским огњиштима. Више пута у својој историји прекидала је са радом пред налетом Турака и светских ратова, који нису обишли ни овај крај. Занимљиво је, да је први учитељ био је калуђер Максимилијан а школа је у свом веку највише имала ученика после рата, кажу да су одељења бројала од 180 до 200 ђака, а школа близу хиљаду ученика који су је похађали у две смене. О том времену сведоче људи који су се данас окупили у овој драгачевској варошици да се неки сете и подсете својих ђачких дана.
Директор школе у Котражи Милан Сарић рекао је да су трагови школства у овом крају Драгачева веома стари, а сама идеја да се на данашњи дан слави Дан школе, су фактографски документи коју су нађени у Музеју династије Обреновић, у архивској грађи Музеја у Чачку.
„Ту се види да постоје писани трагови о бројним, да кажемо ђацима, односно личностима које су училе школу с првих деценија деветнаестог века. Оно што је занимљиво, јесте да је школа у Котражи постојала, пре Хатишерифа из 1833. године што значи да је овај део Србије био тесно везан са Портом, пре него што је Србија добила кнежевину. У толико је значајнији јубилеј, јер школа није изгубила континуитет и након ослобађања и добијања независности Кнежевине Србије. Рад школе је у максималној могућој мери подржан од стране локалне самоуправе и то је оно са чиме се ми можемо похвалити. Овај јубилеј је у великој мери помогла и општина Лучани али и бројни бивши ђаци, угледни грађани наше државе, који су присутни и дошли су да се једноставно, сете својих неких дана, заједничког дружења у школским клупама и да нам увеличају овај јубилеј”, истакао је Сарић.
Он је додао и планове за наредни период и то пре свега развијање унутрашње инфраструктуре школе, континуитет у опремању ученичког простора као и хватање корака са новим тенденцијама у образовању, новим технологијама.
Бивши ученици школе у Котражи, предедник општине Миливоје Доловић и власник Ауто Чачка Миленко Костић, фото: ГЗС
Школа у Котражи тренутно броји 100 ђака. Према речима директора занимљиво је да су у доброј мери престале миграције становништва и одлазак у оближње градове. Људи полако, на неки начин и ове млађе генерације остају на селу и баве се неким својим послом, својом земљом, својим имањем, породицом и децом.
„То нам даје наду да ће школа опстати и убеђен сам да ће и поново заживет. Задовољни смо резултатима које деца постижу. Деца су нам дивна, радознала. Пецају сваку иновацију, интенцију наставника, уклапају се и дају добру подршку једни другима”, рекао је Сарић.
Фото: ГЗС
Председник општине Лучани Миливоје Доловић истакао је да му је веома драго што је данас овде не само у служби представника општине већ и као бившег ђака ове школе.
„Велики јубилеј је за све нас у општини Лучани. Што се тиче ове школе, конкретно нам је из Министарства ове године одобрено 10 милиона динара и ми смо из буџета издвојили још три милиона за реконструкцију зграде старог дела где нам је предшколска група вртића из Лучана. Иначе, што се тиче улагања у основно, средње и у васпитне установе уопште, ове године обновићемо и спортску халу у Лучанима у коју ћемо уложити 50 милиона динара и она ће бити готова за месец дана а касније и партерно уређење око ње. Урадили смо комплетну докумнетацију за реконструкцију ОШ `Милан Благојевић` и `Миленко Шушић` у Гучи. Паралалено уз помоћ наше Наменске индустрије дограђујемо 210 квадрата за проширење две јаслене групе у ПУ у Лучанима, вредност 14 милиона динара а уложићемо и 30 милиона динара уз помоћ министарства за реконстрункцију вртића у Гучи, што ће бити прва обнова од 1972. године од када је направљен”, рекао је Доловић.
Обрад Чакаревић био је генерација `57 школе у Котражи.
„Памтим те дане, сиротињски је тада изгледала школа. Нова се правила а ми смо кренули у стару. Учили смо на дрвеним таблицама, тада рачунаљкама. Занимљиво је да тада двојка није била прелазна година”, каже Обрад и који се сећа и своје прве учитељице Станке Миливојевић.
Обрад Чакаревић, генерација 1957. школе у Котражи
Чакаревић је завршио Вишу угоститељску школу у Београду и постао један од најпознатијих кувара не само у Србији, већ и је био и четврти кувар у бившој Југославије. Радио је у престижним хотелима како у држави тако и у иностранству. Праксу је завршио у хотел Југославији где је остао и после да ради.
Још један ученик ове школе је и најуспешнији привредник данас у Србији, Миленко Костић који је пресрећан што пристутвује прослави школе и овом великом јубилеју. „Двеста година није мала ствар, за многа места у Србији. Ја сам потекао одавде, овде сам се родио, прве кораке направио. Основну школу завршио и онда кренуо у свет.
Помажем ову школу колико могу. Једино нисам задовољан, што када сам ја ишао у школу, нас је било 840 ђака, а сада је смао 120. Велики пад наталитета у овом крају. Људи су отишли, не враћају се. Иначе, ово место је дивно, људи лепо живе. Сад ће се отворити један погон овде у задрузи, где ће се запослити од 50 до 100 радника и мислим да ће ово село тек да оживи у будућности. Наставићу да инвестирам у ову школу, скоро смо столарију заменили и договорили се да ове и идуће године завршимо. Нешто ће издвојити држави а и ми привредници ћемо скупити, да се максимално обнови. Могу са сигурношћу да кажем да, можда и Чачак али и много већа места у Србији немају школу стару 200 година. Тако да сам поносан на моју Котражу и да ћу је помагати докле ја будем могао”, рекао је Костић.
ГЗС
Ученици - Рајко Добросављевић, Милан Мијаиловић, Борко Добросављевић и Радоман Фатић (директор од 1987-2003.) - с лева на десно
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.