Разлика између природног и вештачког меда прецизно се утврђује само анализом: Горући проблем у пчеларству несавесно прскање воћа 


Nagradni konkurs „Najlepše želje pišu se ćirilicom“              U Srbiji danas do 17 stepeni              Gondola od danas u redovnom režimu rada              Čestitke za nove uspehe i priznanja užičkih gimnazijalaca              Sportske igre mladih od sutra u Ljuboviji              Todorović: studija je pokazala da postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda ni na koji način ne ugrožava stanovništvo             

 
Разлика између природног и вештачког меда прецизно се утврђује само анализом: Горући проблем у пчеларству несавесно прскање воћа
Trenutno na sajtu: 353       |       Podeli:
10.03.2021 | 0 коментар(а)



Чачак - За нама је тешка пчеларска година у којој је принос меда мали, а на тржишту се појавила велика количина пчелињих производа,



а по неким истраживањима ради се о вештачком меду. Најсигурнији начин да се дође до природног меда јесте да се купи директно од пчелара.

Разликовање природног од вештачког меда прецизно се може утврдити анализом у лабораторији, фото: ГЗС

На тржишту Србије ове године појавила се већа количина меда и то по веома приступачним ценама.

С обзиром на то да се у западној Србији бележи десетковање меда због слабе паше у прошлој години проф. др Светомир Стаменковић каже да је то истина, а да је веома тешко разликовати природн од вештачког меда.

Проф. др Светомир Стаменковић, фото: ГЗС

„Тачно знати који прави пчелињи мед, а који је фалсивикован окуларно се не може рећи, то се прецизно само анализом може утврдити. Један од начина за препознавање је тај када се мед узме у кашичицу, подигне увис, он се спушта у ситним нитима док је на кашичици. Код сумњивог меда, појављују се капи”, казао је за Глас западне Србије проф. др Светомир Стаменковић.

Он је истакао да је још један од горућих проблема неадекватно прскање воћа због чега се бележи све мање пчелињих друштава.

Горући проблем у пчеларству несавесни воћари који неадекватно третирају воћке у цвату, фото: ГЗС

„Бележимо прво тровање пчела у овој години, третирања су већ изведена у неким воћњацима где има корова. Једна отрована пчела, значи десет отрованих у пољу”, казао је професор.

Проф. др Стаменковић је мишљења да је значајно да воћари разумеју важност пчела и да без њих нема доброг приноса у воћарству, посебно када се ради о пчеларству у овом делу западне Србије где је све чешћи њихов помор.

Забележено и прво тровање пчела, једна отрована пчела, значи још десет угинулих у пољу, фото: ГЗС

„Пчеле морамо чувати, морамо неговати, гајити, умножавати и повећавати број пчелињих заједница, као и број пчелара. Самим тим поспешујемо биљну производњу и повећавамо приносе гајених биљака за све људе на планети”, закључио је Стаменковић.

Још давних дана Ајнштајн је рекао, када би пчеле нестале човечанства не би било за четири године, а ако не за четири сигурно за десет.

Прилог емитован у вестима Б92:


ГЗС




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


PCELARSTVO MED PRSKANJE VOCA

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.482.774 посета
Тренутно на сајту: 354 посетилац(a)