Букве чувају гроб Дражиног војника 



 
Букве чувају гроб Дражиног војника
Trenutno na sajtu: 635       |       Podeli:
23.05.2022 | 0 коментар(а)



Нова Варош - Сељаци из Божетића, под Јавором, пре 78 година сахранили младог борца. И даље се не зна одакле је Павле Орловић.

У џепу нашли извезену марамицу од веренице Косе, а први трагови воде у Ваљево и околна села.

Неколико букава никло је из корена осушеног стабла за који је био везан млади човек, па мучен и убијен. Ово му је споменик, аманет је наше куће да их нико не може посећи. На само који метар ниже је гроб где су мој деда и баба, Милоје и Милева Чкоњевић, сахранили припадника Дражине војске, а једини траг је била везена марамица у џепу са натписом "Орловић Павлу - вереница Коса".

На вису Брежђе, иза последњих кућа засеока Љубановићи у нововарошком селу Божетићи, према Голом брду и Јавору, пољопривредник Мирчета Миро Чкоњевић (77), открива, за "Новости", и младом историчару Филипу Бјелићу тајну чувану 78 година. Професор историје у оближњој осмољетци "Кнезови Рашковићи" започео је трагање за пореклом ратника чији гроб мештани не дају да зарасте у шибље.

- У октобру 1944. године преко подјаворских села повлачиле су се јединице ЈВуО (четника Драже Михаиловића) пред наступањем Пете санџачке пригаде. Тадашњи чобани су годинама сведочили како су партизани викали: "Хватајте их живе!", косећи пушкомитраљезима и гонећи четнике. Прешавши Тисовицу, убили су четворицу - каже Филип Бјелић.

С колена на колено преноси се сећање да је четник заробљен на месту званом Звездин до предат двема партизанкама.

- Оне су га мучиле, тукле и јахале, гонећи ка шуми Брежђе. Измрцвареног, полуголог и босог (један опанак нађен је неколико стотина метара даље), везале су га за суво буково стабло и чупале му браду и бркове, а јауци су се далеко чули. Кад су га докрајчиле, у нашој кући наредиле су да га сахране. Дуго је на том месту био дрвени крст - казује Мирчета Чкоњевић причу предака.

Сахрањени војник у сукненим панталонама, према сазнањима Бјелића, није имао више од 30 година, а по свој прилици био је стасит. Први траг о припадању јединици младог истраживача води у Ваљево и околину, а он подсећа да на тражење података преко радио-таласа породица Чкоњевић није смела да се јави.

- Стрепели су од оптужбе да ће сносити одговорност за смрт Орловића, а и у страху после вишегодишњих тортура нове власти, присмотри и затварања због сече грађе за кућу. Мирчетин отац Неђељко (28) погинуо је са двојицом земљака 1945. године на принудном раду, приликом рушења бране у селу Дражевићи.

Потрага водитеља Миће Орловића

На Радио Београду су негде 1975. године у неколико наврата, на иницијативу познатог водитеља Миће Орловића, родом из Ваљева, тражени подаци о несталом војнику током Другог светског рата - Павлу Орловићу, без навођења којој је војсци припадао - причају у кући Чкоњевића.

ГЗС/Новости

 




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 158.156.287 посета
Тренутно на сајту: 634 посетилац(a)