poštanska  - velika leva
close
banner-itembanner-itembanner-itembanner-item

Милорад Додик: Будућност Српске је у уједињењу са Србијом!

06/10/2019
image-gallery-item
Милорад Додик, фото: printscreen, youtube
Српски члан Председништва БиХ и председник Савеза независних социјалдемократа (СНСД) Милорад Додик

каже да су односи Србије и Републике Српске одлични, да обожава Србију и није љубитељ БиХ. О Вуку Драшковићу нема лепо мишљење, а Србији поручује да, ако међународни актери наставе с притисцима због Косова и Метохије, отвориће Пандорину кутију и покренути питање статуса Републике Српске.

Бакир Изетбеговић и његови медији воде кампању против српског председника Александра Вучића. Шта је циљ таквих напада?

Бошњаци, политичко Сарајево, желе да нанесу што више злобе Србији. Смета им Вучић јер ниже успехе на међународном и унутрашњем плану. Следбеници исламске декларације Алије Изетбеговића, који се залажу да се уведе шеријат, чине све да би се Србија окарактерисала као лоша, да Република Српска не треба да постоји. Немају потенцијал да представљају БиХ, представљају само бошњачки народ, а немају консензус и остала два народа. Србија показује демократско лице, као земља која је најважнија за стабилност региона, и поштује Дејтонски мировни споразум и чињеницу да је БиХ састављена од два ентитета и три конститутивна народа. Овима у Сарајеву све је мало, они би стални конфликт. А онда је Вучић, највиђенији Србин и политичар, мета број један. 

Постоји и прича да се сарајевски политичари пре таквих напада консултују у западним амбасадама. Да ли је то баш тако?

Свеукупни политички и медијски живот у Сарајеву детерминишу стране амбасаде. Бошњачка политичка структура преноси ставове својих западних ментора, покушавају да одрже сатанизацију Срба.

Како оцењујете дипломатску позицију Србије и учешће Вучића на самиту Вишеградске групе? 

Под вођством Вучића међународни политички положај Србије више није поданички. У Србији демократски изабрани представници власти сада бирају и конституишу власт, а не као пре, када су то чиниле стране амбасаде. То што је Србија успела да обезбеди подршку земаља које су раније признале Косово да то признање повуку, значи да људи широм света схватају да наметнути и негативни стереотип о Србији уопште није тачан. Вишеградска група је један од значајних фактора на плану ЕУ. Важно је имати добре односе са том структуром у циљу добијања подршке за евроинтеграције.

Коме сметају добри односи Србије и Републике Српске? Шта кажете на замерке што често посећујете Београд? 

У Србији и Београду сам више него у Сарајеву. Сарајево је место у које ја морам, Београд је место у које ја волим да идем. То је природно. То да ли се некоме свиђа или не свиђа, то су неки београдски квазиинтелектуалци, њихов је проблем што у томе виде нешто лоше. Веома је важно да РС и Србија имају блиске односе и сарадњу, то је данас на највишем могућем нивоу. РС свим својим капацитетима стоји на међународном плану иза Србије, као што Србија помаже у разумевању позиције РС. Не можете да натерате неког да нешто воли ако то не воли, ја нисам љубитељ Сарајева, нити сам љубитељ БиХ. Београд обожавам, волим, поштујем и навијам за Србију свим силама.

Декларација СДА позива на нестајање Републике Српске. Који је ваш одговор на претње из Сарајева? 

Декларација је антисрпска, антиуставна и антидејтонска. Они су у суштини све то изнели у једном документу, који би, да је једнако поступање високих представника сигурно био осуђен, забрањен. Мени су увели санкције због реторике и говорили да је то нешто антидејтонски. А овде имате написан документ који говори о томе како треба урушити ентитете, како треба урушити систем БиХ и елиминисати Источно Сарајево, то им није антидејтонски. То су двојаки аршини. Што се нашег одговора тиче, ми ћемо јасно појачати нашу политику о самоопредељењу у смислу одлуке о томе на који начин, где и шта ћемо радити. РС је све више свесна тога тренутка и у РС нема авантуриста који би могли да направе дестабилизацију тако да народ испашта. Одговорна политика ће ићи за тим да јача позицију одбране свих наших националних и државних интереса РС.  

Да ли ћете послушати Вучићев савет да треба реаговати уздржано и избегавати пренагљене реакције? 

Сви који је требало да реагују, реаговали су. Ми ћемо сада отићи у Народну скупштину и у складу са Уставом изнети своје политичке ставове и у том погледу се и понашати.

Како замишљате будућност РС - као самосталну државу, део Србије или нешто треће? 

РС и њена будућност искључиво су везане за стабилност и мир, и за право да РС одлучује политичким средствима о својој позицији и судбини. Свима је данас јасно каква би одлука била да једног дана људи у РС имају прилику да се изјасне. Градимо управо ту атмосферу и прилику, једног дана народ ће се определити о статусу РС. Тај статус можемо да препознамо већ данас, наравно да се подразумева потпуна интегрисаност са Србијом и свим елементима. Уколико наставе и одрже притисак због Косова, РС има легитимно право да појача своје захтеве за утврђивање статуса.

Говорили сте да би било добро да четири општине са севера КиМ остану у склопу Србије, плус Република Српска? 

Одлука о начину решавања питања КиМ припада искључиво званичном Београду. Треба подржати преговараче у том погледу, са јасно дефинисаним позицијама да се избегне потпуно понижавање српског националног и државног утицаја на КиМ, да се обезбеде одређена права која наши људи тамо имају. Треба размишљати о свакој варијанти, па и о тој. Они који сматрају да КиМ треба реинтегрисати у целини у склопу Србије, треба да нађу одговоре на то како би то изгледало. Нека врста разграничења менталног већ се десила, свакако и практичног, то би била једна од најбољих варијанти.

Ни годину дана после избора још није формирана власт на нивоу БиХ. Шта кочи формирање Савета министара и у којој мери то утиче на РС?

Не утиче нешто посебно, РС има свој јасан и стабилан институционални живот, Влада има готово двотрећинску подршку у парламенту, ради свој посао у складу са планом и програмом. Остварујемо раст економије, и не осети се да не раде органи БиХ. Они су ту само да заустављају. Овде је реч о праву народа да буде представљен у складу са Уставом. Комплексно је питање да је начин бирања Савета министара промењен у односу на Устав и Дејтон. Онда су, у настојању да то буде нека квазивлада, измислили причу о избору, па су дали права да неки други могу да то коче. У БиХ је све комплексно, тешко и подељено. Неформирање Савета министара показује да нам и не треба такав орган. 

Вук Драшковић је недавно изјавио да „овај Додик није онај прави Додик“, имате ли одговор?
- Је*еш Вука Драшковића, мени је испод части да га уопште коментаришем. Мој одговор је јасан, слободно га запишите.

Има ли истине у спекулацијама да нисте у добрим односима с председницом РС Жељком Цвијановић?
- (смех) Морам попити чашу воде да се не насмејем. Спекулација увек има. Наши односи су беспрекорни и немамо ниједан проблем.

Све чешће се чује из Сарајева да би БиХ требало да уђе у НАТО, шта мислите о томе?
- Ја увек говорим да она неће ући у НАТО.

Многи се позивају на Дејтон, а да ли се он данас спроводи у БиХ?
- Дејтон је срушила међународна заједница предвођена високим представником, који је увео антидејтонска овлашћења и наметао законе, пореметио уставни поредак и политички систем. Угрозио је баланс између ентитета, баланс између три конститутивна народа. Решење је да народи сами одлуче шта хоће. 

Како оцењујете именовање Ричарда Гренела за специјалног изасланика САД за КиМ?
- Сетих се именовања Палмера за неког специјалног изасланика, разумем да је он био представник државног секретара, а овај је именован у име председника САД Доналда Трампа. Не знам ко је он, али однос који треба да се заврши јесте однос између Београда и Приштине. Немам позитивна искуства са изасланицима из Америке. Овде је био Холбрук. Србија нема ниједног разлога да се брине, има свој јасан став. Било би добро да се сада од Русије и Кине тражи именовање специјалног изасланика, па да видимо онда како ћемо те ствари решавати. Америка се показала као земља која је штитила причу о нелегалном проглашењу Косова државом.

    О БиХ и КиМ

    РАЗЛИЧИТА РЕШЕЊА ЗА ИДЕНТИЧНЕ СИТУАЦИЈЕ
Једном приликом сте рекли да питање КиМ не може да се одвоји од питања БиХ?
    - Не можете готово идентичне ситуације које имате на Косову и у БиХ да решавате на два различита начина и да причате како Шиптари имају право на преседан, а БиХ мора да ћути. Не можете отићи на КиМ и рећи Шиптари и Срби се не воле, ратују и зато Шиптари имају право да формирају своју земљу. А онда дођете у БиХ и кажете Срби и муслимани не могу никако заједно, убијају се, праве логоре и кажете: „Ћутите и морате бити заједно.“ То су два различита решења за готово идентичне ситуације.

 

ГЗС/ Курир.рс

 

 

dodik intervju

Podeli

facebooktwitterpinterestredditlinkedinwhatsappvibertelegrammail

Dodaj komentar

Ime i prezime
Komentar

Dodaj sliku

image-gallery
|
Dodaj linkclose
1+1=

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.

desna gif velika planeta sport do

locationŽupana Stracimira 9/1, Čačak

mailredakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com


Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.


Izrada: DD Coding

© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.