Измене закона: Мања толеранција на алкохол за возаче, строже казне за прекршаје; Веће казне за коришћење пиротехничких средстава 


Nagradni konkurs „Najlepše želje pišu se ćirilicom“              U Srbiji danas do 17 stepeni              Gondola od danas u redovnom režimu rada              Čestitke za nove uspehe i priznanja užičkih gimnazijalaca              Sportske igre mladih od sutra u Ljuboviji              Todorović: studija je pokazala da postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda ni na koji način ne ugrožava stanovništvo             

 
Измене закона: Мања толеранција на алкохол за возаче, строже казне за прекршаје; Веће казне за коришћење пиротехничких средстава
Trenutno na sajtu: 305       |       Podeli:
22.03.2018 | 0 коментар(а)



Максимална количина алкохола у крви за возаче смањена је са 0,3 на 0,2 промила, уз веће санкције за прекорачење брзине,

док су казне за невезивање појаса дуплиране, донеле су измене Закона о безбедности саобраћаја које су усвојене у Скупштини Србије.
 Предвиђене су и строже казне за насилничку вожњу, па је тако за претицање колоне преко пуне линије, два или висе пролазака кроз црвено светло за мање од 10 минута, вожња са више од два промила алкохола у крви - предвиђен обавезан затвор од 30 до 60 дана или казна рада у јавном интересу од 240 до 360 сати, као и 14 до 16 казнених поена и девет месеци забране управљања возилом.

Казна за невезивање појаса, убудуће ће уместо 5.000 бити 10.000 динара.Предвиђено да се деца могу превозити само у одговарајућем безбедносном седишту, односно на подметачу за седење, у зависности од узраста и висине детета.

За поједине прекршаје смањене су казне, попут вожње у зауставној траци, или ако је возачка дозвола истекла за више од шест месеци, јер се сматра да је то пропуст који возач може да направи, а који нема везе са возачким знањем и способностима.

Поједине радње се више не сматрају прекршајем - претицање бицикала, радних машина, тарктора, мотокултиватора, односно запрежног возила, преко пуне линије, под условима прописаним законом, јер је уочено да лети то утиче на ставрање колона, што смањује безбедност на путевима.

Изменама Закона су пооштрени услови за добијање возачких дозвола, а млади возачи ће моћи да управљау возилом снаге мотора до 80 киловата, све док по процени стручњака не стекну зрелост и искуство за самостално управљање осталим категоријама возила.

За младе возаче предвиђена је нулта толеранција на алкохол, телефонирање, као и забрана вожње између 23 и шест сати, а моћи ће да превозе највише три особе, укључујући и особу под чијим надзором возе.

Такође, предвиђене су и нове мере контроле за ауто-школе, како би се повећао квалитет обуке, и то кроз јединствени информациони систем у који ће се “сливати” сви подаци везани за оспособљавање кандидата, укључујући и аудио и видео запис полагања испита.

Када је реч о техничком прегледу возила, предвијено је обавезно успостављање видео надзора приликом вршења техничког прегледа који ће посебним програмом бити повезан са МУП-ом.

СТРОЖЕ КАЗНЕ ЗА УГРОЖАВАЊЕ ДЕЦЕ У САОБРАЋАЈУ

Измене Закона о безбедности саобраћаја које је данас усвојила Скупштина Србије допринеће да се смањи број погинулих на путевима у нашој земљи, оцењује Дамир Окановић из Комитета за безбедност саобраћаја.

Пооштрене су санкције за вожњу под дејством алкохола и наркотика, прекорачење брзине, а строго схе се кажњавати они који угрожвајају безбедност деце у саобраћају, напомиње Окановић за Танјуг.

Предвиђено да се деца могу превозити само у одговарајућем безбедносном седишту, односно на подметачу за седење, у зависности од узраста и висине детета.

"У односу на Закон из 2009. године, нови Закон о безбедности саобраћаја је знатно измењен. Закон прате технолошке новине, исправљају се грешке које су уочене од 2009. до данас, али и уводе новине за које се сматра да ће смањити број погинулих и повређених", објашњава Окановић.

Изменама закона су предвиђене и строже казне за насилничку вожњу, па је тако за претицање колоне преко пуне линије, два или висе пролазака кроз црвено светло за мање од 10 минута, вожња са више од два промила алкохола у крви - предвиђен обавезан затвор од 30 до 60 дана или казна рада у јавном интересу од 240 до 360 сати, као и 14 до 16 казнених поена и девет месеци забране управљања возилом.

Окановић каже да је прошле године погинуло 579 људи на путевима, што је пет одсто мање у односу на годину раније али, међу несрећно страдалима је било четрнаесторо деце.

Влада Србије је 2015. усвојила Сратегију безбедности саобраћаја на путевима Србије, подсећа Окановић, којом је предвиђено да се број погинулих до 2020. преполови у односу на 2011. годину, а основни циљ те Стратегије, истиче, је да до тада ниједно дете не погине у саобраћају.

"Знатно су пооштрене санкције за угрожавање безбености деце у саобраћају, па чак и за родитеље који на непрописан начин превозе децу у возилима", каже Окановић.

Говорећи о казњавању возача под дејством алкохола, истиче да се дозвољени ниво алкохола у крви за возаче сада спушта са 0.3 на 0.2 промила.

 

ВЕЋЕ КАЗНЕ ЗА КОРИШЋЕЊЕ ПИРОТЕХНИЧКИХ СРЕДСТАВА

Посланици Скупштине Србије усвојили су измене Закона о јавном реду и миру којима су предвиђене веће казне за коришћење пиротехничких средстава.

Тако ће се онај ко паљењем пиротехничких производа нарушава јавни ред и мир или угрожава сигурност грађана, казнити новачном казном од 50.000 до 100.000 динара, или са 40 до 120 сати рада у јавном интересу, уместо казне од 10.000 до 50.000 динара, која је важила до сада.

За пуцање из ватреног или другог оружја или имитације оружја, предвиђена новчана казна је од 100.000 до 150.000 динара или казна 30 до 60 дана затвора, док је казна у још важећем пропису од 50.000 до 150.000 динара.Скупштине је усвојила и допуне Закона о држављанству.

Тим допунама Закона о држављанству, грађанима ће бити омогућено да уверење о држављанству прибаве било где у Србији, без обзира на то где су уписани у евиденцију држављана.

Усвојене су и измене и допуне Закона о полицији којима је предвиђено формирање електронске платформе за размену података и информација између органа укључених у борбу против свих облика криминала, а која представља основ за успостављање национално-криминалистичко-обавештајног система.

Извор: Танјуг




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.478.180 посета
Тренутно на сајту: 305 посетилац(a)