Ефросинија белег оставила: Манастир Никоље чува успомену на игуманију из Подгорине 


Vreme danas: popodne kiša, temperatura od 14 do 18 stepeni              Danas isplata redovne naknade za nezaposlene              Peti dan Srpskog festivala svetske muzike              Polaganjem venaca na pet spomenika obeležen Dan opštine Gornji Milanovac             

 
Ефросинија белег оставила: Манастир Никоље чува успомену на игуманију из Подгорине
Trenutno na sajtu: 452       |       Podeli:
05.10.2020 | 0 коментар(а)



Чачак - У манастиру Никоље, код Чачка, још је свеже сећање на некадашњу монахињу и игуманију те светиње, Ефросинију Симић,

родом из Подгорине.

Мати Ефросинија имала је највише женско монашко звање – великосхимница и спада у ред најугледнијих игуманија, не само у СПЦ, већ у православном свету. У манастиру Никоље провела је 53 године, три године као искушеница, каква су тада била строга правила, и пола века као монахиња, а потом игуманија, која је допринела да ова популарна светиња, коју је посебно хвалио Вук Стефановић Караџић, непрестано сија сјајем достојним православе вере и њене мисије.

- Била је јако образована, културна, побожна и посвећена максимално Христовој вери, а њена нарав је била таква да јој је свака реч била као мелем за рану - прича њен сестрић протојереј ставрофор из Лознице, Милан Алексић.- Службовала је, у овом делу Србије и у време када је ту био патријарх Павле и припадала је, на известан начин, „његовој школи“ као и некадашњи игуман Манастира Троноша, архимандрит Антоније Ђурђевић.

Родбина игуманије, која се упокојила још давне 1987. године, срећна је што, и данас, монахиње Никоља и верници који је посећују чувају успомену на њу, кроз молитве и кроз начин рада и делања на „њиви Господњој“.

Из њене уже породице данас је 12 оних који су стасали у свештенике, вероучитеље, професоре Богословије. Један њен праунук, Никола Алексић, који завршио Духовну академију у Москви, а мастер студије на Богословском факултету у Београду, постао је професор Београдске богословије. Када је владика Лаврентије, својевремено, предложио Синоду СПЦ млађаног Алексића за професора Богословије, патријарх Иринеј и други чланови Синода СПЦ, нису крилу задовољство, уз друге ваљане квалитете, што је од „Ефросинијине лозе“.

По многима, чувена игуманија заслужила је давно да у њеном завичају или крају где је службовала роду и Богу добије и „своју“ улицу.

ГЗС/Новости




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


igumanija nikolje manstir efrosinija

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.778.467 посета
Тренутно на сајту: 453 посетилац(a)