савремених машина и компјутера, они којима је мобилни телефон са типкама дуго био неоткривено чудо?
„Мене тај интернет уопште не занима. Деца су ми дала мобилни телефон да могу да ме добију, јавим се – позовем и то је сво моје знање око модерне технике”, каже Вера Робајац из чачанског села Трбушани и додаје да све и да би хтела нема времена да сурфује по интернету.
„Цео дан сам или на њиви, или на пијаци. Кад дођем кући једва чекам да легнем, а не још да се бавим и тим чудима. Син, снаха и унуци кад год их погледам џарају по телефону, мене то не занима”, рекла је Вера.
Вера и даље користи стари тип мобилног телефона
Како би се овакав став променио Министарство трговине, туризма и телекомуникација широм земље спроводи пројекат „Инфосвет за мене” чији циљ јесте да жене које живе на селу буду укључене у развој информационог друштва.
„Желимо да жене на селу стекну способности које су им потребне за лакше функционисање. Треба да буду оснажене и мотивисане да унапређују свој посао, домаћинства, али и да покрену онлајн понуду својих пољопривредних производа и на тај начин да учествују у развоју дигиталне економије”, изјавила је државна секретарка у ресорном министарству Татјана Матић.
Деса Живковић уз децу је научила да користи друштвене мреже
Деса Живковић из Трнаве за разлику од Вере зна шта су друштвене мреже, а интернет користи како би сазнала најважније информације везане за посао и спремна је да учи.
„Проверавам цене, шта је најбоље за рад и пољопривредну производњу. У данашње време тешко је било шта радити ако нисте упознати са технологијом. Kaд сам ја била млада то није било тако, али мора човек да иде у корак са светом”, рекла је Деса.
Ипак старије генерације, сећају се времена пре интернета, доба кад су слали писма или поруке остављали у селу испод камена.
Овако су се људи дружили пре ере интернета
„Овај интернет убио је праву љубав и романтику. Нема више удварања као некад. Ми се сећамо много лепших и искренијих времена. Окупљали смо се на прелима и игранкама, а сад је увек нека журба”, рекла је Ракила Стојковић из драгачевског села Горачићи.
РИНА
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.