Почињу радови на ископавању средњевековног града Јагата 


Nagradni konkurs „Najlepše želje pišu se ćirilicom“              U Srbiji danas do 17 stepeni              Gondola od danas u redovnom režimu rada              Čestitke za nove uspehe i priznanja užičkih gimnazijalaca              Sportske igre mladih od sutra u Ljuboviji              Todorović: studija je pokazala da postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda ni na koji način ne ugrožava stanovništvo             

 
Почињу радови на ископавању средњевековног града Јагата
Trenutno na sajtu: 435       |       Podeli:
05.09.2017 | 0 коментар(а)



Завичајни музеј из Прибоја ове године започиње радове на ископавању средњовековног града Јагат,

једног од пет утврђених средњовековних градова на територији општине Прибој, за које се ни данас не зна поуздано када су настали, саопштено је на сајту прибојске општине. Тим поводом данас је председник општине Прибој Лазар Рвовић, потписао са директором Завичајног музеја Савом Дерикоњићем уговор о финансирању пројекта "Средњовековни град Јагат".

Пројекат ископавања средњовековног града Јагат спроводи се преко Програма јавних радова, а уз финансијску подршку Општине Прибој. За ову годину је из средстава локалне самоуправе издвојено два милиона динара, а сам пројекат ископавања спроводиће се три године. У питању је тврђава која заузима простор од 1,2 хектара, са остацима куле осматрачнице, одбрамбеног зида и одбрамбене куле четвороугаоног облика. Настанак Прибоја као града директно је повезан са утврђењем Јагат на Бићу, што се дало закључити из историјских списа. Иако се поуздано не зна када је настало ово утврђење, претпоставке су да је настало почетком 14. века, имајући у виду да се град као утврђење већ у 15. веку уводи у историјске списе.

Сам град Јагат вековима је прелазио из државе у државу, а неретко је био граница између држава, Деспотовине и Босне. После окупације од стране турске власти, постао је део турске одбрамбене линије око 1530. године, где је постојао гарнизон турске војске од 150 војника, који су према историјским подацима из тог времена, издржавани захваљујући порезу који се узимао од мештана околних места Мажићи, Бања и Голеша. Око 1830. године, када је био устанак у Босни, након заузимања града од стране босанске војске, град је опустео и никада након тога није више имао своју намену.

Глас западне Србије




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.429.821 посета
Тренутно на сајту: 435 посетилац(a)