чланова дипломатског кора, присуствовао и бројне јавне личности из друштвеног и политичког живота. Пријему су пристуствовали и председник општине Ивањица Зоран Лазовић и председник Општине Горњи Милановац Дејан Ковачевић.
„Ово је други пут да присуствујем свечаним пријемима у Руској амбасади. Овог лета када је био Дан Руске федерације, амбасадор Чепурин је уприличио пријем за званице где се нашао и комплетан државни врх и тај скуп је био много мањег формата негде око 300 људи. Веома сам почаствован што сам се нашао међу њима. Такође, покренули смо иницијативу, да у наредном периоду се побратимимо са једним градом из Русије”, рекао је Ковачевић додајући да ће представници руске амбасаде већ у петак бити у Горњем Милановцу када ће се свечано отворити Спомен комплекс Брдо мира.
„Црвеноармејци су заједно са нашом војском ослободили Милановац и у спомен парку су похрањене и њихове кости”, истакао је Ковачевић.
Председник општине Ивањица Зоран Лазовић казао је да је за њега велика част што је учествовао на обележавању овог догађаја у руској амбасади.
Предсеник општине Ивањица Зоран Лазовић, Наталија Шатиљина координатор руско-српског пријатељства, амбасадор Русије у Београду Александар Чепурин и директор ЈКП „Ивањица” Владимир Бојановић
Он је подсетио да је општина Ивањица од 2015. године збратимљена са руским градом Ростовим Великим, чији је градоначелник Андреј Лос пре 20 дана био у посети граду на Моравици приликом доласка моштију 18 руских светитеља
„Том приликом смо разговарали о изградњи руског дома у Ивањици који ће бити изграђен у старинском руском стилу као из руских бајки и који ће бити симбол почетка нашег пријатељства", рекао је председник општине Ивањица.
Лазовић је истакао да је тада потписан начелни договор о изградњи културног музеја Русије у Ивањици.
Амбасадор Русије у Србији Александар Чепурин истакао је да Србија и Русија имају заједнички велики задатак да допринесу јачању руско-српског јединства.
„Није случајно да уз националну крилатицу Србија има ове речи Светог Саве: „Само слога Србина спасава“, док друга строфа српске химне садржи стихове „Нек на српској блиста грани, братске слоге златан плод“, рекао је амбасадор.
Чепурин је истакао да су односи српског и руског народа пример снаге и јединства.
„И у великом и у малом можемо да се сетимо оне искрене подршке коју су Руси и Срби међусобно пружали током Светског првенства у фудбалу овог лета у Русији“, рекао је руски амбасадор.
Он је присутне подсетио да је историја овог празника везана за завршетак смутног времена, када је Русија почетком 17. века успела да издржи притисак интервенциониста.
Амбасадор Русије Александар Чепурин, фото: принтскрин
„Ово није било последње искушење за нашу земљу, али јединство народа је омогућило Русији да преживи најтеже периоде и да се препороди и тада када су непријатељи говорили да је за њу све већ пропало.“
Чепурин је рекао да је уобичајено да на Дан народног јединства истакнуте личности из Србије добијају велике руске државне награде, подсетивиши да је прошле године орден пријатељства добио српски режисер Емир Кустурица, а да ће ове године медаљу Пушкина добити српски глумац Милош Биковић.
Пријем је почео интонирањем српске и руске химне, а настављен је уметничким програмом.
Дан народног јединства, који се у Русији слави 4. новембра, празник је установљен у част важног догађаја у историји Русије — народног устанка на челу са Кузмом Мињином и Дмитријем Пожарским, када је Москва ослобођена од пољско-литванских освајача 1612. године. У савременој Русији се Дан јединства обележава од 2005. године.
ГЗС
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.