Скоро сав род прве класе из Србије извози се за Русију, изузетно захтевни купци, али и веома добре платише 


Oblačno, povremeno sa kišom, temperatura do 16 stepeni              Srpska pravoslavna crkva i vernici danas obeželavaju dan posvećen Prepodobnom Vasiliju Ispovedniku              Ubijen muškarac u Preljini              Cena jaja na pijacama od 15 do 35 dinara              Na koji parfem želite da mirišete ovog proleća?              Na koji parfem želite da mirišete ovog proleća?             

 
Скоро сав род прве класе из Србије извози се за Русију, изузетно захтевни купци, али и веома добре платише
Trenutno na sajtu: 399       |       Podeli:
08.07.2021 | 0 коментар(а)



Чачак – Извоз коштичавог воћа из чачанског краја поново је дозвољен, након



што је због компликованих административних процедура једно време био стопиран. То ће бити од великог значаја за воћаре овог краја.

„До застоја у извозу долази када руска фитосанитарна инспексција захтева да се одраде анализе на монилију. То је најчешћа болест која захтева коштичаво воће, тада долази до сушења и труљења плодова. Додатне анализе су успоровале и на неким местима потпуно заустављале извоз воћа за Русију. Дешвало се да усред сезоне због појаве болести, стопирају извоз“, изјавио је за РИНУ Борис Петровски, инжењер агрономије.

Ова вест од вликог је значаја за воћаре овог краја, јер су се Руси претходних година показали као захтевни купци, али и изузетно добре платише. Највећи део рода екстра квалитета одлази управо у ову државу.

„Њихов главни захтев је изузетан квалитет. Нису им толико важне сорте, колико има је битан изглед плодова. Воће мора да буде што крупније, без икаквих оштећења, добро обрано и спаковано. Да би трешња завршила на руском тржишту мора да има обим од минимум 24 милиметра, док вишња треба да буде величине од бар 22мм. Они траже само прву класу, а наши воћари се труде да испуне њихове ригорозне критеријуме. Улажу у системе наводњавања и агротехничке мере, јер знају да само уколико имају квалитет могу да профитирају“, рекао је Петровски.

Из Србије се за Русију највише извозе јабуке, потом нектарине, брескве, вишње и боровнице. Извозницима су лакше пласирање робе на то тржиште, пре свега јагодичастог воћа, омогућила и нова правила донета прошле године по којима је неопходни минимални капацитет хладњача смањен са 500 на 200 тона.

По новој Уредби о евиденцији извозника воћа и поврћа у Русију, извозници шљива, трешања, вишања, јагода, малина, боровница, купина, рибизли, дрењина, брусница и сличног ситног воћа, мораће у власништву или закупу да имају хладњачу капацитета најмање 200 тона.

 

 

 

ГЗС/РИНА




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


voce izvoz rusija

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 158.117.839 посета
Тренутно на сајту: 400 посетилац(a)