Селаковић: Циљ Декларације очување језика и културе 


Veliki pad temperature - od 5 do 11 stepeni, tokom dana kiša              Nakon 30 stepeni - sneg, obelele livade i pašnjaci na Zlatiboru a snežne padavine u aparilu iznenadile i Čačane              Da slavimo i budemo humani: FK Borac 1926 Čačak - FK FAP Priboj, prihod od prodatih ulaznica ide u humanitarne svrhe              Nova praksa JP „Gradac” - oštećena imovina u saobraćajnim nezgodama biće finansirana iz osiguranja lica koje je izazvalo nesreću              Obuka za učenika edukatora o energetskoj efikasnosti              Vesić: Sraman dan i za Savet Evrope i za Doru Bakojani              GrO SNS Čačak - Đilasovci izgubili kompas, besprizorne laži umesto konkretnog političkog programa             

 
Селаковић: Циљ Декларације очување језика и културе
Trenutno na sajtu: 290       |       Podeli:
09.08.2017 | 0 коментар(а)



Генерални секретар председника Србије Никола Селаковић рекао је за РТС да најављена

Декларација Србије и Републике Српске о опстанку српске нације и српског народа није мотивисана дневнополитичким потребама као ни великосрпским национализмом. Истиче да је циљ очување српског језика и културе, јер кад нема језика, онда нема ни народа. Добро је да је унутрашњи дијалог о КиМ почео јер Србија мора одређене ствари да рашчисти сама са собом и да престане да живи у утопијама, каже Селаковић.

Никола Селаковић је, гостујући у Дневнику РТС-а, рекао да српски народ има право да тражи место опстанка у глобалном свету. Истиче да је циљ Декларације очување српског језика и културе.

Селаковић наводи да опасност којој су изложени српски језик и култура није само у генерацијама Срба који су у расејању, већ је то видљиво и у окружењу, на територијама на којима Срби живе вековима, а на којима су угрожени језик и опстанак.

"Кад нема језика, нема ни народа", поручује Селаковић.

Додаје да ће бити предложене одређене мере које ће помоћи да се сачувају језик, писмо и идентитет.

Селаковић је навео и позитивно искуство из Швајцарске, где је на "фантастичан одјек" наишао покушај српског министарства да се сачува српски језик кроз иницијативе путем амбасада.

Како је рекао, најнормалнија ствар у свету су институције као што су немачки Гетеов институт или шпански Институт "Сервантес".

"Зашто ми не бисмо имали наш институт?", упитао је Селаковић.

Истиче да се иде ка томе да то буде декларативни и правни акт који ће усвојити највиша законодавна тела Србије и РС и додаје да није реч о питању које третира територијални статус Србије и РС.

"Србија је пример гаранције права мањина. Ништа више од тога не тражимо за Србе у другим државама региона", каже Селаковић.

"Дијалог о КиМ се одвија на задовољавајући начин"

Говорећи о позиву председника Вучића на унутрашњи дијалог о Космету, Селаковић напомиње да је то најважније политичко питање.

Каже да је председник задовољан начином на који је његова иницијатива наишла на одјек у јавности.

Селаковић каже да се о тој теми говори и да су се досад у највећој мери чуле две врсте мишљења – она која кажу да је потребно одржавати статус кво и она која кажу да би Косово требало предати Албанцима.

"Ни први ни други став нису добри, то су две крајности које не кореспондирају са реалним стањем. Реално стање је да статус кво тихим путем води ка нестајању Срба на КиМ. А овај други став није прихватљив. Шта да дамо Албанцима? Оно што је наше и оно где Срби чине већину?", рекао је Селаковић.

Поручује да Србија мора да рашчисти одређене ствари сама са собом и да не живи у утопијама.

"Дијалог је почео да се одвија на добар и задовољавајући начин", рекао је Селаковић и додао да би једног дана могао да уђе у институционализацију.

Објашњава да није реч о дијалогу где седе двоје, троје или 20 људи и причају, већ у њему учествује јавност, медији, академска заједница, невладине организације...

Говорећи о таксама које је Хрватска увела на увоз пољопривредних производа из трећих земаља, Селаковић је подсетио да то није први пут да Хрватска покушава присилно да регулише економске токове политичким одлукама.

"То им се раније обило о главу и очекујем да буде тако и овог пута", навео је Селаковић.

Када је реч о могућој посети Александра Вучића Загребу, Селаковић каже да је уверен да ће Вучић, као човек дијалога, прихватити позив уколико му га упути председница Колинда Грабар Китаровић.

Како каже, очекује да буду покренута питања која Загреб стално иницира, а то је положај хрватске мањине у Србији. Међутим, наводи да ће и председник Вучић покренути питање остваривања права српског народа у Хрватској и да ће инсистирати на испуњењу постигнутих договора.

Када је реч о могућој посети Вучића БиХ, Селаковић каже да и даље нема јасног позива, али подсећа да је Вучићу БиХ један од приоритета.

Никола Селаковић додаје и да се може очекивати посета турског председника Реџепа Тајипа Ердогана Србији са бројном делегацијом привредника и инвеститора.

 

РТС / Глас западне Србије




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.273.388 посета
Тренутно на сајту: 291 посетилац(a)